Gazdaság Mészáros Márton 2023. november. 02. 17:30

Európában még azon vitatkoznak, sport-e egyáltalán, Ázsiában már letarolt mindent

A legnagyobb sportesemények közé tart a League of Legends-videojáték világbajnoksága, legyen szó akár a nézettségről, akár a szponzori pénzekről vagy az ott résztvevő játékosok fizetéséről. Ázsiában már a körítésben és a pénzügyekben is oda jutottak, ahol sok sportág csak szeretne tartani, most pedig a nyugatiak rohanhatnának Kína és Dél-Korea után, ha tudnának.

A kötelező sorkatonaságot is megússzák a legjobb e-sport-játékosok Dél-Koreában, pedig ez ott keveseknek adatik meg. Az országban az Ázsia-játékok minden kontinensbajnoka felmentést nyer a szolgálat alól, idén pedig a hagyományos sportágak mellett az e-sport is bekerült a rendezvény programjába. De a nézők számára még ennél is fontosabb az esemény, ami most is zajlik: a 2023-as League of Legends-világbajnokság minden idők legnézettebb e-sport eseménye lehet.

A sportág népszerűsége a rendező országban nagyjából azzal vetekszik, mint amikor Brazília adott otthont a foci-vb-nek. Világbajnokság utoljára 2018-ban volt Dél-Koreában, és az traumatikus emlék a hazai drukkereknek: épp hazai pályán ért véget az akkor már öt éve tartó koreai egyeduralom, ráadásul a legnagyobb ellenféllel, egy kínai csapattal szemben. Azóta két vb-t nyertek kínaiak, kettőt koreaiak, a legesélyesebbnek idén is a kínai liga, az LPL aktuális bajnoka, a JD Gaming számít.

És ennek az egésznek távolról ugyan, de még az iváncsai akkumulátorgyárhoz is köze van. Annak a tulajdonosa, az SK konglomerátum alá tartozik ugyanis Dél-Korea legnépszerűbb csapata, a T1; ez a csapat három játékost is adott az Ázsiai Játékok-győztes válogatottba (magyar játékos nincs a mezőnyben, ahogy 2020 óta egyszer sem). A T1 a legnagyobb sztárja, Li Szang-hjok, ismertebb, játékbeli nevén Faker vezetésével korábban háromszor is nyert már világbajnokságot, a dicsőségfaláról már csak egy hazai pályán szerzett első hely hiányzik igazán.

A League of Legends döntőjét közel 18000 néző tekintette meg a helyszínen
AFP / Adek Berry

A helyszíni nézőszám alapján az e-sport már felért a hagyományos sportágak szintjére. Idén 17 ezer nézőt várnak a döntőre, tavaly a San Francisco-i Chase Centerben 18 ezren voltak ott. De ez még mindig semmi az eddigi csúcshoz képest: a 2017-es világbajnoki döntőt a 2008-as pekingi olimpiára épített Madárfészekben, a Pekingi Nemzeti Stadionban játszottak

mintegy 80 ezer szurkoló előtt.

A Covid alatt a helyszíni nézők háttérbe szorultak, azóta kültéri stadionban nem is rendeztek döntöt, szóval a csarnokok korlátozottabb befogadóképességéhez kell igazodni.

Budapest a Covid miatt bukta az európai döntőt

Egy ekkora rendezvény turisztikai jelentőséggel is bír, az európai liga tavaly nyári döntőjének otthon adó Malmö önkormányzati jelentésből kiderült, hogy a finálé több, mint 50 millió svéd korona, azaz 1,6 milliárd forint bevételt hozott a városnak. 2020-ban Budapest is otthont adott volna az európai bajnokság döntőjének, végül a Covid miatt ezt online, helyszíni nézők nélkül rendezték meg.


Persze a legtöbben neten követik az eseményt – ebben Kína jelentőségét az mutatja, hogy amikor az ottaniak nélkül számolják a nézettséget, akkor hirtelen tizedére zuhan a mutató. A játék kiadója, a Riot Games 2021-ben (ekkor szerepelt legutóbb kínai csapat a döntőben) közel 74 millió egyidejű nézőről számolt be – ez még elmarad a Super Bowl 115 milliós átlagnézettségétől, de így is impozáns. Aztán a 2022-es döntőről Kínából nem érkezett pontos adat, így máris csak az jött ki, hogy a kínaiak nélkül kevesebb, mint tizedannyi, 5,15 milliós volt a döntő legizgalmasabb perceinek nézettsége.

Idén ez a - kínaiak nélküli - szám 7 millióig mehet fel az e-sport versenyek nézettségi adataira szakosodó Esports Charts szerint, ha az eddig látott ütemben folytatódik a növekedés. Már az alapszakasz alatt is volt olyan meccs, amelyre közel kétmillióan kapcsolódtak be; ez 40 százalékos növekedés a tavalyi csoportkör csúcspontjához képest. Az átlagnézettség is harmadával nőtt, meghaladva az 1,1 milliót. Szinte minden más hasonló rendezvény eltörpül emellett: az e-sport történetének öt legnézettebb rendezvénye közül négy a 2019 és 2022 közötti négy League of Legends-vb döntője.

Az UEFA előtt járnak, hogyan kell átalakítani a rendszert

A nézettséget idén az is megdobja, hogy átvariálták a lebonyolítást: a korábbi csoportkör helyett idén svájci rendszerű alapszakaszt vezettek be. A rendszer lényege az, hogy nem csoportok vannak, hanem az első pár meccs után mindenki azokkal játszhat, aki addig ugyanannyit nyert, mint ő. Ezt az e-sport nézőin kívül most még csak a sakkrajongók tudják követni, az ottani versenyeken hasonló a lebonyolítás. És ebből vett át elemeket az UEFA is ahhoz, ahogyan a BL-t átszervezi 2024-től: ott csoportok helyett egyetlen nagy, 36 csapatos tabellán kell majd figyelni a helyezéseket, és nem mindenki játszik mindenkivel.

A Karmine Corp (KCorp) rajongói szurkolnak, miközben az e-sport profi játékosok a színpadon versenyeznek egy játékban a KCX eSport eseményen a Párizs nyugati külvárosában, Nanterre-ben található Paris La Defense Arénában 2023. szeptember 16-án
AFP / Geoffroy Van der Hasselt

Érdekes részlet, hogy az angol nyelvű közvetítés nézettsége csökkent. Azonban ez annak tudható be, hogy Európában egyre többen kapnak saját anyanyelvű közvetítést, például már magyarul is elérhető ez. Látványos a változás abban is, hogy hol nézik a vb-t: a Youtube mostanra felnőtt a korábban az e-sport közvetítések terén egyeduralkodó Twitch-hez.

Van itt akkora pénz, mint a hagyományos sportoknál

És ahogy a népszerűség nő, úgy jelennek meg a pénzes szponzorok is. Olyan márkák is jelen vannak, mint a Red Bull vagy a Mercedes - és persze a techcégek, így a Lenovo vagy az LG is örömmel támogatnak e-sport csapatokat. Így aztán van pénz arra, hogy a legnagyobb sztárok több évre és több millió dollárért írjanak alá egy-egy csapathoz. Az észak-amerikai ligában például a horvát Luka ,,Perkz” Perkovic a hírek szerint 3 évre írt alá 6 millió dollárért, míg a tajvani Hu ,,SwordArt” Suo-csie 2 éves szerződésért kapott ugyanekkora összeget.

A fizetések a nézettséghez hasonlóan Kínában a legmagasabbak, korábban évi 6,5 millió dolláros fizetésről is szóltak a hírek, azóta azonban fizetési sapkát vezettek be, jelenleg a kínai liga A-kategóriás játékosai maximum 1,5 millió dollárt kaphatnak, igaz, néhány kiemelt világsztár továbbra is ennél magasabb fizetésben részesül. Az európai ligában jövőre vezetnek be hasonló korlátozást, a csapatok összesen 2 millió eurót költhetnek majd a játékosok fizetésére, a minimális fizetés itt 60 ezer euró. A koreai szerződésekről kevesebbet tudunk, Faker kapcsán évi 2,6 millió dolláros pletyka merült fel korábban, az ő esetében azonban fontos megemlíteni, hogy 2020 óta résztulajdonosa is saját csapatának.

Európa és még Amerika is lemarad

A nyugati ligák, az észak-amerikai LCS és az európai LEC azonban nem tudta felvenni a versenyt az ázsiai vetélytársai növekedésével, a nézettség gyakran stagnál vagy akár csökken, ami a pénzügyi fenntarthatóságra ösztönzi a korábban gyors növekedéssel számoló befektetőket. Ennek tudható be az is, hogy a korábbi kieséses-feljutós rendszert felváltották a zárt rendszerű bajnokságok, így ha valaki egy elitligás LoL-csapatot szeretne, azt csak a jelenlegi együttesek valamelyikének, vagy legalábbis azok indulási jogának megvásárlásával teheti meg.

Az évtized elején az észak-amerikai ligában 30-40 millió dollárért cseréltek gazdát a csapatok, ami jó ahhoz képest, hogy az eredeti indulási díj 3-4-szerese ez, idén ősszel azonban a korábbi rekordbajnok, a Forbes által 2020-ban 410 millióra értékelt TSM csapata mindössze 10 millió dollárért értékesítette bajnokságbeli helyét - pontosan annyiért, amennyit 6 évvel korábban fizetett érte.

Az online játékosok Ghost és NRG (jobbra) ünnepelnek, miután megnyerték az ESL Katowice Royale Featuring Fortnite Tournamentet az Intel Extreme Masters Katowice 2019 rendezvényen Katowicében 2019. március 3-án. A világ legjobb játékosai 500 000 dolláros nyereményekért versengenek a Fortnite nemzetközi videojáték-bajnokságon.
AFP / Bartosz Siedlik

A TSM kudarca nem volt váratlan, névszponzora, a kriptoóriás FTX bedőlésének tudható be. Az FTX és a csapat 2021 nyarán 210 millió dolláros névszponzori szerződést kötöttek, másfél év után azonban kiderült, hogy az FTX mögött csalás állt. A TSM az idei szezont már költségtakarékos üzemmódban játszotta végig, miközben aktívan hirdették indulási jogukat, nyári pletykák szerint 20 millió dollár körüli összegért, végül ennek mindössze felét kapták érte.

A nyugati bajnokságok népszerűségének az sem tett jót, hogy csapataik eredményességben sem tudják felvenni a versenyt ázsiai riválisaikkal. Amerikaiak 2018 óta nem voltak a legjobb négy között sem, európai csapat pedig a legelső, 2011-es vb megnyerése óta csak kétszer, 2018-ban és 2019-ben jutott döntőbe. Idén a legjobb nyolc közé is csak egy nyugati csapat, az észak-amerikai bajnok NRG jutott – számukra ez a kör jelentette a végállomást -, rajtuk kívül 3 dél-koreai és 4 kínai csapat harcolhat a világbajnoki címért.

zöldhasú
Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.