Gazdaság hvg.hu 2023. október. 31. 19:05

November közepén vége lehet a szélenergiacsendnek itthon, de a kormány még csavarna egyet rajta

Hét és fél hónap késéssel, de úgy tűnik, végre eljut oda a kormány, hogy ismét lehetővé tegye új szélerőművek telepítését. Az azonban, még kérdés, hogy kinek fogják megengedni, Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek parlamenti képviselője szerint itt is koncesszióban gondolkodik a kormány.

Heteken belül megállapodhat a magyar kormány az Európai Bizottsággal arról, hogy miként oldják fel a szélerőművek gyakorlati tiltását Magyarországon – derült ki Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek parlamenti képviselőjének facebookos videójából, ahol a parlament Gazdasági Bizottsága Energetikai Albizottságának keddi üléséről számolt be.

A politikus szerint az ülésen Alföldy-Boruss Márk, az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkára beszélt erről, aki Tordai szerint

azt sem cáfolta, hogy a magyar kormány azt a koncepciót próbálja átvinni az EU-nál, hogy a szélerőművek is koncessziós formában működjenek.

A szélerőműves fejlemény – ha valóban történik valami november közepén –, pontosan hét és fél hónappal lépi túl azt a határidőt (március 31-ét), amit a szélerőművek telepítésének ismételt lehetővé tételére eredetileg vállalt a kormány tavaly, igaz már tavasszal látni lehetett, hogy nem fogják tartani.

A politikus az esetleges szélkoncesszióval kapcsolatban emlékeztetett, hogy Magyarország ellen pont ilyen ügyek miatt – a Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségeihez kiszervezett autópálya-koncessziót, illetve a MOL-hoz az EU-ban rekordrágán kiszervezett hulladékkoncessziót említette – indult európai uniós kötelezettségszegési eljárás. A párbeszédes politikus jelezte: "súlyos vétek az energiaforradalmat az oligarchák anyagi érdekei alá rendelni".

Tordai Bence szerint az ülésen más mellett kiderült még, hogy a kormány csak ősszel adta le a felfrissített Nemzeti Energia és Klímatervet (NEKT) az Európai Bizottságnak (aminek eredeti határideje idén június 30. lett volna).

Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a NEKT-ben a kormány eleve alacsony ambíciókkal, csupán az energiatermelésének 29 százalékát vállalja 2030-ig megújuló forrásokból előállítani – ami meglehetősen elmarad az unió által újabban ajánlott 45 százalékos aránytól –, és a megújulók összetételét is aránytalanul is a napenergiára hegyezték ki. 12 GW-nyi napelemes kapacitás kiépítésével számolnak, miközben szélenergiából csupán 1 GW-ot – ami ugyan háromszorosa a jelenlegi beépített kapacitásnak – de messze elmarad a szakemberek által minimálisan ajánlott 4 GW-tól.

A szélenergia nagyobb arányú használatával – mint arról a hvg.hu korábban is írt –, jóval hatékonyabban lehet kiegészíteni a napenergiás termelést (a szél éjjel és télen is fúj, míg a nap ilyenkor nem, vagy kevésbé süt), ami nem csak a megújulók hatékonyabb kihasználását segíti elő, de jelentősen csökkentheti az elektromos hálózat terhelését, és a gázimportot is.

Itt a várva várt fordulat a szélenergiában Magyarországon, de így is lehetnek még buktatók

Március végétól megszűnik páriának lenni itthon a szélenergia, ezt, bár a részletek taglalása nélkül, de már a kormányinfón is bejelentették. Az viszont még kérdéses, milyen gyorsan fogják a szélerőművek tiszta és olcsó energiával ellátni Magyarországot, amely meglehetősen lemaradt ezen a területen az elmúlt évek tiltása nyomán.

 


zöldhasú
Hirdetés