Mindkét fél kompromisszumképtelenséggel vádolja a másikat.
“Sajnos nem történt haladás“ – közölte az EU-val folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásról Ausztrália kereskedelmi minisztere, aki a G7 miniszteri értekezletén vett részt a hétvégén Oszakában, Japánban. Don Farell elmondta, hogy Ausztrália számára csakis akkor lehetséges az egyezmény megkötése, ha az agrárexportőrök komoly lehetőségeket kapnak az Európai Unió 450 milliós piacán.
Murray Watt mezőgazdasági miniszter az ABC Newsnak arról beszélt, hogy az Európai Unió ugyanazzal az ajánlattal tért vissza a tárgyalóasztalhoz, mint amelyet három hónapja elutasítottak. Emlékeztetett arra, hogy a tárgyalások már 2018 óta húzódnak, mert Brüsszel “igen keményen képviseli az álláspontját, rendkívüli mértékben protekcionista”. Ez az uniós agrárszektor érdekvédelmét jelenti – mutat rá a brüsszeli Politico. A lapnak magukat megnevezni nem kívánó uniós diplomaták elmondták, hogy “a tárgyalócsapatok jól haladtak, ezért reménykedtünk abban, hogy Oszakában miniszteri szinten megállapodás születik, de nem így történt.”
Egy uniós szóvivő kijelentette: “az Európai Unió kész a tárgyalások folytatására”. Csakhogy 2024-ben júniusban lesznek az EP-választások, utána pedig átalakul a brüsszeli vezetés. Ausztrália agrárminisztere szerint addig aligha indulhatnak újra a tárgyalások: ”megmondtuk az uniós tárgyalópartnereknek, hogy a jövő évi EP-választásig, illetve az ausztrál parlamenti ciklus végéig nem látunk reális lehetőséget a megegyezésre”. Ausztráliában 2025-ben rendeznek parlamenti választásokat.
Ezért a kereskedelmi miniszter csak annyit mondott Oszakában: ”egy nap majd létrejöhet a szabadkereskedelmi egyezmény Ausztrália és az Európai Unió között”.
Min bukott meg most a szabadkereskedelmi egyezmény?A kvótaháborún: az ausztrál farmerek sokkal nagyobb exportlehetőségeket akartak az Európai Unióban, mint amennyit Brüsszel ajánlott.
“Ha ócska a felkínált uniós szabadkereskedelmi egyezmény, akkor jobb, ha az ausztrál küldöttség elő sem veszi a zsebéből a tollat, hogy aláírja azt” – fogalmazta meg a gazdaszövetség véleményét az elnök. Fiona Simson álláspontját támogatta az árnyékkormány agrárminisztere is: ”nem volt eléggé jó az uniós ajánlat a marha-, a juh- és a cukorexportáló gazdaságok számára” – emelte ki.
Míg Ausztrália számára a mezőgazdasági export a fontos, az Európai Unió elsősorban a hatalmas ország ásványkincsei iránt érdeklődik. Épp ezért az Európai Unió helyzetéről szóló beszédében Ursula von der Leyen még azt hangsúlyozta: ”reméljük, hogy az év végéig megköthetjük a szabadkereskedelmi egyezményt Ausztráliával”.
Mindkét félnek fontos lenne a szabadkereskedelmi egyezmény
Mind az EU, mind Ausztrália arra törekszik, hogy a gyorsan változó világgazdaságban diverzifikálja kereskedelmét, és megbízható partnereket találjon. Mindkét fél az USA szövetségese, és a katonai-diplomáciai kapcsolatokon túl szorosabbá kívánják tenni az együttműködést a gazdaság terén is. És mindkét fél úgy érzi, túlságosan is függ Kínától, és szeretne lazítani a kapcsolatokon.
Ausztrália harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere az Európai Unió, amely elmarad Kína mögött. Az Európai Uniónak évek óta Kína a legfontosabb kereskedelmi partnere. Ausztrália szeretné fokozni az uniós befektetéseket, mert ezzel is mérsékelni tudná a kínai befolyást. Az Európai Unió jelenleg a második legfontosabb külföldi befektető Ausztráliában.
Kína továbbra is a legfontosabb gazdasági partnere Ausztráliának. A korábbi konzervatív kormányzat – amerikai biztatásra – megpróbálta leépíteni ezt. A jelenlegi baloldali Albanese-kormány Kínával is jó kapcsolatokat akar, az ausztrál miniszterelnök fel is kereste Pekinget, de közben diverzifikálni is szeretné nemzetközi gazdasági kapcsolatait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.