A győztes fél már januárban a kasszához vonulhat, bezsebelve a bíróság által megítélt milliárdokat.
A fővárosi elektronikus jegyrendszer bukása miatt indított perben várhatóan októberben hoz ítéletet a Nemzetközi Gazdasági Kamara (ICC) mellett működő választott bíróság egy hetes tárgyalássorozat után - írja a Népszava saját értesüléseire hivatkozva. Mint írják, a döntéshozatalra 60 napja van a testületnek, így az ítélet még az idei évben megszületik, és elvben azonnal végrehajtható lesz, így a győztes fél már januárban megkaphatja a bíróság által megítélt milliárdokat. A BKK több tételben összesen csaknem 17 milliárd forintot követel.
A keresetet 2021 szeptemberében beadó Budapesti Közlekedési Központ (BKK) több tételben összesen 25 millió euró és hétmilliárd forint megfizetését kéri kamatostól. Ezzel szemben áll a budapesti elektronikus jegyrendszer (AFC Projekt) tervezésére, megvalósítására és üzemeltetésére 91 millió euróért (28 milliárdért) vállalkozó német Scheidt & Bachmann GmbH (S&B) 8 milliárd forintos kártérítési igénye. Utóbbi igény nagy részét az állásidő miatti kár tette ki, a maradék a leszállított, de ki nem fizetett eszközökhöz – kapuk, szoftverek vételára, szoftverek és hardverekhez kapcsolódó egyéb díjak – kapcsolódik. A bíróság azonban dönthet úgy is, hogy csupán a követelések egy részének ad helyt.
Az e-jegy bevezetését már Demszky Gábor főpolgármestersége idején is tervezték, de érdemben a Vitézy Dávid vezetésével felállt BKK kezdett hozzá 2010-ben, már Tarlós István városvezetése idején. Az átadás határidejét akkor 2013-ra tették, azonban a szállítói szerződést csak 2014-ben sikerült aláírni a tendergyőztes német Scheidt & Bachmann (S&B) céggel. Ám az akkor átadási határidőként megjelölt 2018-ra a rendszer nem készült el, a németek csak a kapukat és a leolvasókat szállították le, amelyek azóta is használhatatlanul porosodnak egy raktárban. A BKK számviteli nyilvántartásai szerint a projektre több mint 9 milliárd forintot költöttek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.