Gazdaság hvg.hu 2023. augusztus. 11. 13:23

Magasabb élelmiszerárakat hozhat a fekete-tengeri gabonaszerződés megszűnése

Az egyezmény július 18-án szűnt meg, miután Oroszország felmondta a megállapodást.

A globális élelmiszerárak emelkedését hozhatja a fekete-tengeri gabonaszerződés megszűnése – vélik az OTP Agrár szakértői. A fekete-tengeri gabonaegyezmény által biztosított élelmiszerexport márciushoz képest áprilisban 29 százalékkal, májusban pedig 66 százalékkal csökkent, és a júniusi 2 millió tonnás érték is csak közel fele volt a márciusinak.

Az OTP Agrár szakértői szerint az exportvisszaesés a készletek növekedéséhez vezet Ukrajnában, amire a gazdák reakciója az lehet, hogy csökkentik a vetésterületet. Ez a globális készletekre, ezen keresztül pedig az árakra is hatással lehet. Ezzel párhuzamosan Oroszország megemelheti a búza exportadóját, amely következményeként fokozódhat a műtrágyahiány, tekintve, hogy Oroszország Fehéroroszországgal együtt a világ egyik legnagyobb ásványiműtrágya-forrása.

Ukrajna a háború kezdete óta, a logisztikai kihívások ellenére is jelentős mennyiségű gabonát exportált az EU-ba. Becslések szerint Ukrajna a fekete-tengeri kikötők nélkül, az alternatív útvonalakon havonta 3,7-3,8 millió tonna gabonát tudna exportálni.

Bár a gabonaszerződés július 18-ai felfüggesztése óta még nem telt el sok idő, mind a búza, mind a kukorica nemzetközi határidős jegyzései felfelé mozdultak. Az áremelkedés oka a kereskedők aggodalma, amely szerint az alapvető élelmiszerek kínálata szűkös lesz. A gabonaszerződés vége világszerte megemelheti az élelmiszerárakat, különösen a legszegényebb országokban, így nemzetközi diplomáciai erőfeszítésekre van szükség a helyzet mielőbbi rendezésére.

Oroszország sem az egyezmény lejárta előtt, sem azóta nem mutatta jelét annak, hogy kész lenne a hosszabbításra, ugyanis álláspontja szerint a legszegényebb országokba kerülő gabona aránya kevesebb, mint 4 százalék volt, a megállapodás második, a nagyobb orosz mezőgazdasági exportot lehetővé tevő részét pedig a nyugati országok nem tartották tiszteletben.

Ugyanakkor az oroszok már megjelöltek néhány követelést az egyezmény esetleges felélesztése kapcsán: el akarják érni, hogy a Togliatti-Odessza ammóniavezeték mellett a mezőgazdasági gépek és alkatrészek szállítását is újraindíthassák, az élelmiszer- és műtrágyaexportáló orosz vállalatok eszközeit és számláit pedig oldják fel a nyugati országok.

(Nyitóképünk illusztráció)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.