Gazdaság hvg.hu 2023. augusztus. 10. 13:04

10 milliárd eurós üzemet épít Németországban a tajvani TSMC chipgyártó

A Drezdában építendő chipgyárral a németek az EU azon szándékát is kiszolgálják, mely szerint 2030-ig fel kellene zárkózni Ázsiához és az USA-hoz félvezetőgyártásban.

A tajvani TSMC chipgyártó bejelentette, hogy 10 milliárd eurós üzemet épít Németországban. Ez lesz a vállalat első európai gyára, a német állam állja a felét, vagyis összesen 5 milliárd euróval járul hozzá a projekthez.

A TSMC-nek összességében ez lesz a harmadik üzeme, mely Tajvanon és Kínán kívül épül. Központi szerepet fog játszani Berlin azon törekvésében, hogy előmozdítsa a hazai félvezetőipart – erre a német autóiparnak óriási szüksége van ahhoz, hogy globálisan versenyképes maradjon.

De nemcsak a német kormány, hanem az Európai Unió terveivel is összhangban van a TSMC-fejlesztés. Az EU korábban jóváhagyta az európai chipekről szóló törvényt, ami egy 43 milliárd eurós támogatási terv, célja, hogy 2030-ig megduplázza az unió chipgyártási kapacitását, és lépéseket tegyen az Ázsiához és az Egyesült Államokhoz való felzárkózásra a szegmensben. Emlékezetes, hogy a Covid–19-járvány idején a chiphiány és a magas árak óriási károkat okoztak a kontinens autógyártóinak és egyéb üzemeinek.

A TSMC-gyárat Drezdában építik fel. "Németország most valószínűleg a félvezetőgyártás fő helyszínévé válik Európában" – mondta Olaf Scholz német kancellár, kevesebb mint két hónappal azután, hogy az Intel bejelentette 30 milliárd eurós tervét két chipgyártó üzem építésére az országban.

A TSMC projektje Szászország történetének legnagyobb beruházása, és még inkább központi témává teszi a migráció kérdését is. Michael Kretschmer, a tartomány konzervatív vezetője profitálhat belőle, akinek a jövő évi tartományi választásokon a bevándorlásellenes, szélsőjobboldali AfD komoly kihívója lesz.

Kretschmer egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy "ez csak akkor fog működni, ha Németország bevándorlóországgá válik". Ezzel elismerte azt is, hogy a gyárral érkező 10 ezer munkahelyet nem lehet csak német dolgozók továbbképzésével betölteni. Összességében tehát úgy használhatja fel kampányában a TSMC-üzemet, hogy gazdasági fellendülést és munkahelyteremtést is kínál vele, de egyúttal kifogja a szelet a migrációellenes kihívó párt vitorlájából.

A TSMC közölte, hogy akár 3,5 milliárd eurót is kész befektetni egy helyi leányvállalat, az European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) létrehozásába. Ennek az anyavállalat 70 százalékos tulajdonosa lenne. A német Bosch és Infineon, valamint a holland NXP fejenként 10 százalékos részesedéssel lesz majd jelen az üzemben, amely várhatóan 2027-ben kezdi meg a termelést, és havi 40 ezer szilíciumlapkát tud majd legyártani autók, ipari és háztartási termékek számára.

A TSMC mineközben 40 milliárd dollárt fektet be egy új üzembe az USA-ban, Arizona államban, és a Sonyval közös vállalkozásban üzemet épít Japánban is.

(CNN)

zöldhasú
Hirdetés