A Magyar Nemzeti Bank elnöke számokkal válaszolt Tóth Bertalan uniós forrásokkal kapcsolatos kérdésére, Nagy Márton állításait pedig nem véleményezte.
Az MSZP-s Tóth Bertalan az uniós forrásokkal kapcsolatban kérdezte Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank elnökét. A szocialista képviselő idézte Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert, aki a Világgazdaságnak adott interjúban úgy fogalmazott, hogy a külföldi működőtőke jobb, mint az EU-forrás, ezért ki is válthatja azt, a magyar gazdaságnak pedig át is kell állnia az uniós forrás nélküli létre.
Ezzel szemben Matolcsy a Magyar Nemzetben írt publikációjában bírálta az Európai Unióból érkező források hazai felhasználását, és ha ezeket a pénzeket hatékonyabban használják fel, akkor abból költségvetési többletbevétel származott volna. Az uniós támogatásoknak tehát kulcsszerepük van a hazai költségvetés egyensúlyában.
Tóth Bertalan szerint a két vélemény között olyan ellentmondás feszül, amit tisztázni kell, ezért arról kérdezte az MNB elnökét, szerinte is át kell-e állnia az országnak egy uniós forrás nélküli létre, azaz szerinte sincs szükség a magyar gazdaság fejlődéséhez az európai uniós forrásokra.
Matolcsy György számokkal válaszolt:
2014 és 2021 között évente átlagosan közel 5 milliárd euró érkezett (agrártámogatásokkal együtt) Magyarországra, amelynek éves befizetése az EU-ba évente átlagosan 1,1 milliárd euró volt ebben az időszakban.
Úgy véli tehát, hogy az uniós források helyes felhasználása kézzelfogható mértékben járul hozzá a gazdasági felzárkózáshoz, a gyorsabb gazdasági növekedés pedig emeli a költségvetés bevételeit. A Magyar Nemzeti Bank üdvözli azokat az előrelépéseket, amelyeket az Orbán-kormány elért tárgyalásain az Európai Bizottsággal, és fontosnak tartja a teljes körű megállapodást, hogy Magyarország hozzáférjen a neki járó uniós forrásokhoz. Matolcsy György a gazdaságfejlesztési miniszter állításaira nem kívánt reagálni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)