Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy júliustól további napi 1 millió hordóval csökkenti a kitermelést.
A WTI nyersolaj határidős jegyzései hétfőn 4,6 százalékkal 75 dollár körüli hordónkénti szintre ugrottak, majd visszafordulva 74 dollár alatt szintre estek, miután Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy júliustól további napi 1 millió hordóval csökkenti a kitermelést. Ezzel az ország kitermelése a következő hónapban napi 9 millió hordó körüli szintre csökkenne, ami az elmúlt évek legalacsonyabb szintje.
Abdulaziz bin Szalmán herceg szaúdi energiaügyi miniszter a hétvégén tartott, nagy téttel bíró, hétórás OPEC+ találkozón kijelentette, hogy „mindent megteszünk, ami szükséges ahhoz, hogy stabilitást teremtsünk ezen a piacon", ezért az OPEC+ a korábban elfogadott kitermeléscsökkentési megállapodásokat 2024-ig meghosszabbítja.
Szaúd-Arábia az OPEC+ egyetlen olyan tagja, amely elegendő szabad kapacitással és tárolóval rendelkezik ahhoz, hogy könnyedén csökkentse és növelje a kitermelést.
Eközben Oroszország nem vállalt kötelezettséget a termelés további csökkentésére, az Egyesült Arab Emírségek pedig engedélyt kapott arra, hogy emelje a jövő évi termelési célokat. A tartós keresleti aggodalmak, különösen a legnagyobb nyersolajimportőr Kína részéről, továbbra is az árak emelkedése ellen hatnak. Az amerikai jegybank további kamatemelésekre vonatkozó kilátásai szintén beárnyékolják a nyersanyagpiacok kilátásait.
Amióta Oroszország tavaly februárban megkezdte ukrajnai invázióját, a nyugati országok azzal vádolják az OPEC-et, hogy manipulálja az olajárakat és aláássa a világgazdaságot a magas energiaköltségek révén. A Nyugat azzal is vádolta az OPEC-et, hogy Oroszország oldalára áll.
Válaszul az OPEC bennfentesei azt mondják, hogy a Nyugat pénznyomtatása inflációt eredményezett, és arra kényszerítette az olajtermelő országokat, hogy cselekedjenek fő exportcikkük értékének megőrzése érdekében.
Az OPEC+, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és Oroszország szövetsége együttesen a világ nyersolajának mintegy 40 százalékát adja, ami azt jelenti, hogy politikai döntései jelentős hatással lehetnek az olajárakra.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.