Lemondott tisztségéről Mariya Gabriel, aki Bulgária miniszterelnöke lehet, ezért új kulturális biztost kell találnia Szófiának. A brüsszeli Politico szerint egyelőre nagy a bizonytalanság ezen a téren Bulgáriában, ahol a főügyész korrupcióval gyanúsította meg az ország erős emberét, Bojko Boriszovot, aki Mariya Gabrielt a kormányfői posztra jelölte.
Május 22-ig kellene kormányt alakítania Mariya Gabrielnek Szófiában, de ez egyáltalán nem lesz könnyű Bulgária megosztott és korrupt politikai rendszerében. A Transparency International szerint ez az ország a legkorruptabb és a legszegényebb az Európai Unióban. Elvben Mariya Gabrielnek kellene megtalálnia az utódát, akinek a megbízatása csak 2024-ig, a választásokig tart Brüsszelben. Ki vállalkozik erre Szófiában? Még az is előfordulhat, hogy senki, ezért a bolgár biztos posztja betöltetlen marad az Európai Unió központjában. Miután nem nagyon fontos biztosi helyről van szó, ezért Brüsszelben ez nem jelentene nagy fennakadást.
Mariya Gabrielnek most kisebb gondja is nagyobb annál, minthogy ki lesz az utóda Brüsszelben, mert egyelőre egyáltalán nem biztos, hogy kormányt tud alakítani Szófiában. Bulgáriában öt választást tartottak az elmúlt két évben, és nem alakult ki kormányzóképes parlamenti többség.
A kormányalakítás máris komoly akadályba ütközött, mert két olyan párt, amelyre Mariya Gabriel számított a koalícióban, kedden közölte: nem vállalják az együttműködést.
Nem véletlen gesztusról van szó: Bojko Boriszov (képünkön) áll ugyanis Mariya Gabriel mögött. Bojko Boriszovot, az utolsó kommunista diktátor, Todor Zsivkov egykori testőrét, maffiaállam kialakításával vádolja az ellenzék. A két korrupció ellenes párt ezért tagadta meg az együttműködést Mariya Gabriellel.
Szövetségesből ellenség lesz a főügyész?
Bojko Boriszov rendszerének sziklaszilárd támogatója volt Ivan Gesev főügyész, aki hétfőn 40 perces sajtóértekezleten korrupciós leleplezéseket ígért, melyek érinthetik magát Bojko Boriszovot is, aki hosszú ideig töltötte be a kormányfői posztot Bulgáriában.
Most Boriszov nevetségesnek nevezte a főügyész kijelentéseit, de hogyha régi szövetségese ellene fordul, akkor politikai tőkéje gyorsan olvadni kezdhet. Az USA nagykövetsége Szófiában régóta gyűjti az információkat a maffiaállam működéséről, és személyesen Bojko Boriszov viselt dolgairól. Miért fordulhatott szembe régi szövetségesével a főügyész? Azért, mert autóját nemrég megpróbálták felrobbantani! Ivan Gesev főügyész azt állítja, hogy “olyan politikusok állnak a merénylet mögött, akiknek a korrupciós ügyeit vizsgáljuk”. Sokan Szófiában úgy értelmezik ezt, hogy Bojko Boriszovra utalt.
Pár napja a főügyész, aki évekig semmit nem tett a korrupciós ügyek kivizsgálása érdekében – különösen, ha azok Bojko Boriszov miniszterelnök rendszerét érintették, a nyilvánosság elé állt mondván: befolyásos vezetők a lemondását követelik. Ő azonban maradni kíván, hiszen 2019-ben hétéves megbízást kapott épp Bojko Boriszovtól. A sajtóértekezletet azzal zárta, hogy látványosan összetépett egy papírt, melyen állítólag a lemondása állt – számolt be az AFP hírügynökség Szófiából.
Brüsszelnek már van jelöltje
Eva Maydell 37 éves, és Boriszov pártjának, a GERB-nek a képviselője az Európai Parlamentben, ahol a digitális ügyek szakértőjének számít, és jó a megítélése Brüsszelben. Csakhogy ő nem akar uniós biztos lenni ilyen rövid időre. A Politico interjú kérését visszadobta, és Facebookon azt írta: “Az uniós biztosi poszt felvetése nem aktuális, jelentős részben inadekvát, és különben is, nem akarom elvállalni.”
Hasonló helyzet előfordult 2019-ben is: két biztos is bejutott az Európai Parlamentbe a választás eredményeképp. Brüsszel azt javasolta Észtországnak és Romániának, hogy arra a rövid időre ameddig az új 27 tagú testület feláll, már ne nevezzenek ki új biztost. Mindkét tagállam elfogadta a javaslatot, így két biztosi poszt rövid időre betöltetlen maradt az Európai Unió központjában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.