Gazdaság Sztojcsev Iván 2023. május. 01. 17:00

A disznóvágástól a rendőrség képzéséig - mit csinál az, aki a kriptopénzek biztonságáért felel?

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

A kriptopénzek leggyakrabban akkor kerülnek be a hírek közé, ha valamilyen nagy botrány tör ki, úgyhogy a kriptopiacon dolgozók egyik legnagyobb munkája az, hogy meggyőzzék a befektetőjelölteket, valójában mindent megtesznek, hogy a csalásokat kiszűrjék. Hogyan szúrhatjuk ki, ha valaki megpróbál átverni minket, és mit tesznek a hatóságok, valamint a cégek, hogy biztonságban érezzék magukat az ügyfelek? Erről is beszéltünk Tigran Gambaryannal – ő sokáig az amerikai adóhatóság különleges ügynöke volt, kiberbefektetések ügyeiben nyomozott, majd átment a Binance kriptotőzsdéhez, ahol most azért felel, hogy biztonságos legyen a szabályozási rendszer.

hvg.hu: Ha most érkezne önhöz valaki, akit meg kell győzni arról, hogy érdemes kriptóba fektetni, de tart attól, hogy biztonságban van-e a pénze, hogyan próbálná meggyőzni?

Tigran Gambaryan: Már a kezdeti időktől figyeltem a kriptopiacot, de sokáig nem a céges oldalon álltam: 2012-ben kezdtem a kriptovalutákkal kapcsolatos karrieremet az adóhatóság különleges ügynökeként, már a legelső kriptós ügyek nyomozásában is részt vettem. Szóval igen, én is szkeptikus voltam. De aztán rájöttem, hogy ez a technológia mennyire hasznos. Nemcsak abban, ami az én feladatom volt akkoriban – bűnözőket beazonosítani a pénzmozgások alapján –, hanem abban, ahogyan megváltoztatja, hogyan küldenek pénzt az emberek, miben tartják a pénzüket. Beletelt egy időbe, amíg engem is meggyőztek, de azóta már én sem nyomozok, hanem ezen az oldalon dolgozom. Szeretném meggyőzni nemcsak a kormányokat és a szabályozókat, hanem azt is elmagyarázni, hogy a banki compliance területén is hasznos ez, mert átláthatóságot kínál.

Amikor egy banki compliance munkáról vagy nyomozásról beszélünk, gyakran sok a bizonytalanság és hiányzik az átláthatóság. Nagyon sok feltételezéssel állnak elő az emberek, de a kriptovalutáknál úgy érzem, hogy több transzparenciát kínálunk a befektetőknek is, és amikor kell, a nyomozóknak is. Könnyebb beazonosítani, ha a pénzt bármilyen bűncselekményhez használnák fel, a mi nyomozóink is könnyebben tudnak akcióba lépni.

De a befektetőknek leginkább azt mondanám: ez a technológia velünk fog maradni. Voltak hullámhegyek és hullámvölgyek az elmúlt több, mint tíz évben, a piaci környezet változik, de a szektor nagyon ellenálló volt és alkalmazkodott a változásokhoz. Eddig a kripto használata csak nőtt és ez még mindig csak a kezdeti időszak.

Kicsoda Tigran Gambaryan?
Korábban különleges ügynök volt az amerikai adóhatóság, az Internal Revenue Service-Criminal Investigations (IRS-CI) kiberbűncselekményekkel foglalkozó egységénél Washington DC-ben. A selyemút korrupciós befektetés és az Mt. Gox hack is az ő területéhez tartozott. A szakterülete ekkor a csalásbiztos befektetés, illetve a terrorizmus elleni munka volt. Most a Binance-nál a Head of Financial Crime Compliance pozíciót tölti be, vagyis ő felel azért, hogy a platform biztonságos legyen, együtt dolgozik igazságszolgáltatási szervekkel és a szabályozási rendszerek biztonságossá tétele is hozzá tartozik.

hvg.hu: Milyen csalási technikák voltak a leggyakoribbak vagy épp a leginkább kreatívak az elmúlt években, és hogyan lehet ezek ellen védekezni, akár szabályozási szinten, akár egyénileg?

T.G.: Nagyon sok fajta csalási ügyben nyomoztunk, újabban a leggyakrabban a disznóvágásnak nevezett technikáról van szó, amely a romantikus csalás egy továbbfejlesztett változata, ebben is sebezhető embereket támadnak meg, ezzel kellett az elmúlt egy évben a legtöbbet foglalkoznunk. (A romantikus csalásban, ahogy a neve is mutatja, szerelmet ígérve csalnak ki pénzt, az újabb változatban akár csak újdonsült barátként beszélget a csaló az áldozatával és mellesleg befektetési tanácsokat is osztogat neki, majd teljesen kivérezteti, erre utal a disznóvágás név – a szerk.) De nagy sikereket értünk el a hatóságokkal közös munkánkban, hogy beazonosítsuk a csalókat és visszatérítsük a pénzt az áldozatoknak.

Tigran Gambaryan
Linkedin

De nagyon széles körű a csalások technikája. Hackertámadásokban, emberrablási ügyekben is kérték a segítségünket. De ez semmiben nem különbözik attól, amit egy banknál láthatunk.

hvg.hu: Mennyire érződik egy-egy kriptobotrány után a bizalomvesztés? Odáig látjuk, hogy a média felkap egy ilyen ügyet, és kis ideig azok is olvassák a híreket róla, akik igazán nincsenek benne ebben az üzletben, de belülről érezhető-e befektetői elbizonytalanodás, bizalomvesztés?

T.G.: Legutóbb az FTX botránya kapott nagy hírverést, de az ő üzleti modelljük teljesen más, mint a Binance-é. Az egész iparág tudta, hogy valami ott nincsen rendben, én is írtam erről a közösségi médiában öt hónappal az FTX krízise előtt. Az FTX-nél nagyjából háromszázan dolgoztak, a Binance-nál nyolcezren, nálunk csak a compliance-nál dolgozók többen vannak, mint amennyi az FTX teljes létszáma volt.

hvg.hu: De egy dolog, hogy mik a tények, és néha egy egészen másik az, hogy milyenek az érzelmek. A bankoknál is csak néhány amerikai bank és a Credit Suisse került bajba, mégis azon kellett aggódniuk a felelősen gazdálkodó bankoknak is a teljes szektorban, hogy ne legyen pánik.

T.G.: Emlékszik, mi történt 2008-ban, két hónappal a Lehman Brothers bedőlése után?

hvg.hu: Összeomlás közelébe került szinte a teljes világgazdaság.

T.G.: És létrehozták a bitcoint. Ez egy közvetlen válasz volt a bankrendszer összeomlására. A kriptovaluta kínált valamit, amit a bankok nem: az átláthatóságot. Részletes dokumentációt tettünk közzé arról, miben tartjuk a tőkénket. Ha ön egy banki ügyfél, akkor tudja, hogy pontosan mennyi pénze van a bankjának?

hvg.hu: A bankom köteles időről időre közzétenni a jelentéseit, és az állam is felügyeli.

T.G.: Akkor is közzé kellett tenniük ilyen adatokat, amikor összeomlottak. Auditált jelentéseket adtak ki, tehát kénytelenek voltunk megbízni egy harmadik fél véleményében. Ön nem tud bemenni egy bankba és személyesen meggyőződni arról, hogy a bank megbízhatóan működik. De ezt a lehetőséget legalábbis a Binance megadja az ügyfeleinek, bárki nyomon követheti, hogy megvan-e a pénze.

hvg.hu: Hogyan változott a kriptopiac szabályozása, biztonságosabbá tétele az elmúlt években?

T.G.: A szabályozók még mindig azon gondolkoznak világszerte, mit kezdjenek ezzel a piaccal. Jobb már a helyzet, mint régebben volt, de még mindig sok a bizonytalanság. Sok különbség van az egyes országok között, de azt gondolom, a szabályozásnak még mindig fel kell vennie a tempót a technológiával.

AFP / NurPhoto / Jonathan Raa

A legfontosabb talán az, hogy a döntéshozók rájöjjenek, a kriptopiac nem ellenség, hanem partner. Ezt nekem is meg kellett tanulnom. Amikor 2012-ben elkezdtem ezen a területen dolgozni, nagyon keveset tudtam róla. Emlékszem, egyszer elmentem a Coinbase központjába, mert San Franciscónak azon a részén dolgoztam, és nem tudtam, hogyan lehet kapcsolatba lépni velük. Megkerestem őket azzal, hogy „sziasztok, ezen a környéken dolgozom, benézhetek-e hozzátok?” És odamehettem, beültem, ők is tanulni akartak arról, hogy én mivel foglalkozom, és én is ezt szerettem volna. Egy nyitott párbeszéd lett ebből, ami nekem is sokat segített, hogy megértsem, ők nem az ellenség, hanem valaki, akikkel együtt kell dolgoznunk. A Binance-nál is együttműködünk a hatóságokkal, mert tudjuk, hogy ez az egyetlen módja nemcsak annak, hogy megelőzzük a bűneseteket, hanem annak is, hogy segítsük az ügyfeleinket, ha valami baj mégis megtörtént. Voltak nemcsak csalási ügyek, hanem például olyan esetek is, amikor emberrablások áldozatain kellett segítenünk, mert kriptovalutában kértek értük pénzt, és azonosítanunk kellett, hogy kik kapták azt meg. Ez nem menne, ha nem tudnánk a rendfenntartókkal együtt dolgozni.

hvg.hu: Mi az, amit az államok értek el, és mi az, ami iparágon belülről jött változás?

T.G.: A cégen belüli változások is nagyok. Amikor például én 2021 szeptemberében itt kezdtem dolgozni, egy hét emberből álló csapattal dolgoztam, ma már 160 ember van itt. A kriptovalutákkal foglalkozó cégek is belátják, hogy ez egy befektetés. De a hatóságok is értik, hogy ezzel foglalkozniuk kell, 70-nél is több képzést tartunk nekik, hogy megértsék, hogyan érdemes nyomozniuk az olyan bűncselekmények után, amelyben kriptovaluta is megjelenik. És ennek a céges oldalon is megvan a hatása, egyre több embert kell felvenni, hogy a rendőrségi kérésekkel foglalkozzanak. Amikor én kezdtem, 2022-ben évi 55 ezer esetben kérték a hatóságok a segítségünket, átlagosan három napnyi idő volt válaszolni, ami gyorsabb, mint bármelyik hagyományos pénzügyi szolgáltató válaszideje.

hvg.hu: Miről szól egy ilyen képzés, amit említett?

T.G.: Vannak szakértőink, akik a világ legnagyobb nyomozó hatóságainál dolgoznak vagy dolgoztak: az FBI-nál, az Europolnál, a brit vagy épp a szingapúri rendőrségnél. Az ő segítségükkel tanítjuk arra a nyomozókat, hogyan tudják használni a pénzmozgások követésének eszközeit, hogyan olvassák és értelmezzék a pénzügyi adatokat, mi alapján szúrhatják ki, ha valahol kriptovalutával kapcsolatos pénzmozgás volt. Megtanítjuk őket arra, hogyan tudnak célirányosan nyomozni az ilyen ügyekben, gyorsan és hatékonyan dolgozni. Ez nekik is jó, mert nem vesztegetik a drága idejüket, és persze az ügyfeleinknek is fontos, hogy egy ártatlan ember ne azzal szembesüljön, hogy nyomozók téves következtetések miatt vizsgálódnak nála.

hvg.hu: Visszatérve az újonnan érkező befektetőjelölt meggyőzésére: mit tanácsolna neki, mire figyeljen, hogy elkerülje az átveréseket?

T.G.: A legfontosabb tanácsom az, hogy végezze el a saját feladatát. Akár csak egy Google-kereséssel, győződjön meg arról, mire ad pénzt. Rengeteg oktató anyag van arról a neten, hogy milyenek a gyakori csalások és miről lehet felismerni ezeket. De a legjobban mindenki saját magát tudja védeni, vigyáznia kell, mibe fektet be. Segítséget tudunk adni mi is, a hatóságok is, de az első védelmi vonal mindenki pénzügyeiben saját maga. Ha az ügyfél nem néz utána, nem próbál tanulni, akkor mi csak reagálni tudunk, ha már megtörtént a baj. Ez az ő pénze, az ő megtakarítása, neki kell óvatosnak lennie, hogy mibe fekteti be.

Bitcoin ATM
AFP / NurPhoto / Joan Cros

A második legfontosabb dolog pedig az: érdemes olyan platformra vinni a pénzt, ahol sok ember foglalkozik a kockázatkezeléssel és a compliance-szel. Mi ezt kínáljuk, és ez persze nem csak a kriptopiacra igaz – biztonságos platform vagyunk, de ugyanígy megvan a kockázat egy banknál, vagy bármilyen pénz küldésére alkalmas rendszerben. Onnantól kezdve, hogy a történelemben először létezett pénz, voltak emberek, akik megpróbáltak becsapni másokat, és ez így is lesz ezután is, a kripto csak egy pénzküldési forma, ahol ilyenekkel próbálkoznak.

hvg.hu: De mi ez a házi feladat, amit el kell végezni? Hogy lehetek biztos abban, hogy biztonságban van a pénz?

T.G.: Teljesen biztos senki nem lehet, de mindent megtehet, hogy eljuthasson ehhez a lehető legközelebb, akár úgy, hogy saját maga utánaolvas, akár úgy, ha befektetési tanácsadótól kér segítséget. A legfontosabb tanács, amit adni tudok, az: ha egy ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az általában tényleg nem igaz.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.