A lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter kedden azért tárgyalt ukrán tisztségviselőkkel Varsóban, mert a lengyel gazdák tiltakozásának engedve Lengyelország korábban betiltotta az ukrán gabonaimportot.
„Sikerült olyan mechanizmusokat kidolgoznunk, amelyek alapján egyetlen tonna (ukrán) gabona sem fog Lengyelországban maradni. Az áruk át fognak haladni Lengyelországon" – jelentette be Robert Telus lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter.
Julija Szviridenko, az ukrán miniszterelnök első helyettese a közös sajtótájékoztatón kijelentette: bízik abban, hogy az ukrán exportvállalatok tiszteletben fogják tartani a gabonatranzitra vonatkozó megállapodás rendelkezéseit.
Korábban Lengyelország, Szlovákia és Magyarország is bejelentette az Ukrajnából származó gabona és egyéb élelmiszerek behozatalának tilalmát. Aztán az Európai Bizottság egyik szóvivője a Reuters hírügynökséggel azt közölte: elfogadhatatlan a magyar és a lengyel importtilalom az ukrán gabonára, a kereskedelmet érintő szabályozás ugyanis az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik.
A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart, ez Nagy István agrárminiszter szerint elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására.
Minden Magyarországra érkező ukrán gabonaszállítmány útját ellenőrzik a hatóságok
Az Ukrajnával szomszédos országok az Európai Bizottságra, az EU pedig a gazdasági szereplőkre mutogat, amikor arról van szó, hogy az olcsó ukrán gabona lenyomja az árakat, ami kárt okoz a gazdáknak. Brüsszel egy második kompenzációs csomagot készít elő - az elsőből Magyarország kimaradt.
Ugyanakkor egy ukrán kollégájával tartott soron kívüli egyeztetést követően Nagy azt is közölte, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitforgalmát a magyar hatóságok nem fogják akadályozni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.