370 millió fontra taksálták halálának évében Erzsébet királynő vagyonát. III. Károly viszont 600 milliós vagyonnal büszkélkedhet.
Vajon miért előzi meg a Beckham házaspárt és Elton Johnt is a koronázása előtt álló 75 éves uralkodó? Válópere az oka annak, hogy Károly már walesi herceg korában is minden fontot megbecsült, és gazdaságait igyekezett a legnagyobb haszonnal működtetni.
17 millió fontba került a válás Diana hercegnőtől, és ez megdöbbentette Károly herceget. A Sunday Timesnak elmondta a herceg egyik bizalmasa, hogy a válás után Károly elkezdett utánanézni a pénzügyi forrásainak, és különösen a Cornwall birtoknak, amely évente tekintélyes summával gyarapította vagyonát. Ebből a pénzből pedig Károly igen takarékosan gazdálkodott.
Arról, hogy miből van a királyi család tagjainak vagyona, itt írtunk korábban:
Miből van ennyi pénze a brit királyi családnak?
Tizedik generációjába lépett a világ egyik legnagyobb családi üzlete, a Windsor-család nagy-britanniai uralkodása. III. Károly azt elkerülte, hogy egyetlen font örökösödési adót is be kelljen fizetnie, viszont az anyja után ő lesz a második angol király, aki legalább a magánbevételei után adózni fog.
Bár a bulvársajtóban megjelentek arról hírek, hogy Camilla az új feleség tekintélyes vagyont hozott a házasságba, ez nem így történt – hangsúlyozza a magát megnevezni nem kívánó hercegi bizalmas. Aki rámutatott arra, hogy Károly ruhatára igen lassan cserélődik, a trónörökös évekig hordja ugyanazokat az öltönyöket. Károly, ha megkérdezték erről, akkor a környezetvédelemre hivatkozott mondván, hogy ily módon is igyekszik csökkenteni a környezetet károsító ipar működését.
Ez csak az egyik szempontot jelentette, a másik – legalább ennyire fontos tényező – a spórolás volt. A walesi herceg, ha nem is verte a fogához a garast, de évente csak pár ezer fontot vett ki a Cornwall hercegség profitjából, így a birtok értéke immár meghaladja az 1 milliárd fontot. Maga a walesi herceg így nyilatkozott erről a Vogue című divatlapnak: ”Én azok közé az emberek közé tartozom, akik nem szeretnek semmit sem kidobni. Ezért inkább mindig mindent inkább megjavíttatok. Ez akár azt is jelentheti, hogy megstoppolják a ruhákat. A baj persze az, hogy ahogy öregszem, úgy egyre testesebb leszek, és nehezen férek bele a régi nadrágokba. Ennek ellenére semmit se tudok kidobni. Utálom a pazarlást. Így vagyok az élelmiszerekkel is” – vallott szokásairól Károly herceg.
Ma már Vilmos Cornwall ura
Mindig a trónörökös az értékes birtok gazdája az angol uralkodóházban, így Károly vagyonának fő forrása immár a fiát illeti meg. Nem kis pénzről van szó: évente 15-23 millió fontról. A brit lapok manapság nemigen emlékeztetnek erre, de a Cornwall hercegség jelentős összegű uniós támogatást is zsebre vágott Brüsszel mezőgazdasági alapjából.
Károly herceg, akit bíráltak emiatt, a profit nagyrészét jótékonysági szervezeteknek adta.
Az infláció itt is érezteti hatását: a tavalyi év profitját már 25 millió fontra becsülik. Mihez kezd vele Vilmos herceg, akinek még plusz 17,6 millió fontos bevétele származik abból, hogy a Cornwall hercegségnek értékes ingatlanai vannak Londonban és szerte Nagy-Britanniában? Ezeket bérbe adják. A bevétel pedig a walesi herceget illeti meg.
Károly hercegnek 212 millió fontos jövedelme származott csak a Cornwall hercegségből az elmúlt tíz év során.
A Cornwall hercegség immár Vilmosé, de Károly király az örököse annak 22 milliárd fontnak, amely a mindenkori uralkodó, a korona vagyona, melyet nem lehet elidegeníteni. Ide tartozik például a Buckingham- és a Kensington-palota. Ilyen a Királyi Galéria is, melynek egyik büszkeségét Leonardo da Vinci anatómiai rajzai alkotják.
Károly király a kormánytól kap évente egy csinos összeget azért, hogy el tudja látni uralkodói kötelezettségeit: legutóbb erre 86,3 millió fontot szavazott meg a parlament.
Erzsébet királynőnek jelentős értékű pénzügyi portfoliója is volt részvényekből és kötvényekből. Ennek értékét 100 millió fontra becsülték, és természetesen Károly király az örökös.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.