A szabályozással a korábban engedély nélkül fúrt kutak problémáját oldanák meg az illeték- és díjmentes nyilvántartásba vétellel és engedélyeztetéssel.
Évek óta vajúdik az első változatban meglehetősen szigorú feltételeket diktáló vízgazdálkodási törvény módosítása. Nemrég írtunk arról, hogy több fórumot is szervezett országszerte az agrárkamara, de a gazdálkodók nem látják pontosan, hogy az eljárásokban milyen dokumentációt kell csatolniuk, és főként annak a költségeit nem ismerik. Most az agrártárca kiadott egy közleményt, ebben leszögezik, hogy
a már korábban kialakított kutak esetében, a kútengedélyeztetési eljárások egyszerűsítésével, az illetékek elengedésével sok segítséget adtak a termelőknek.
Nagy István a közleményben kitért arra is, hogy a bejelentési kötelezettséget szankciómentesen 2023. december 31-ig lehet megtenni a Nemzeti Földügyi Központnál. A bejelentés, illetve az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól, aki ennek eleget tesz, továbbra is díjmentesen üzemeltetheti a kútját – áll a közleményben.
Ezek a feltételek valószínűleg a már korábban fúrt kutakra vonatkoznak, amelyekről megírtuk, hogy ebbe a körbe az 1995 után engedély nélkül létesített kutak tartoznak, mivel azt megelőzően nem is kellett engedély a kutakhoz. Az egész procedúra pont azért szükséges, hogy ezek a be nem jelentett kutak is bekerüljenek a nyilvántartásba. Tehát az újonnan fúrt kutakra nincs engedmény, a közlemény nem tartalmaz újabb információkat az eddig megismertekhez képest - mondta el érdeklődésünkre a Magyar Vízkútfúrók Egyesületének elnöke, Rózsa Attila.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.