A lap információi szerint az R-Kord arra hivatkozik, hogy az állam neki sem fizet.
Anyagilag lehetetlen helyzetbe került számos magyar kisvállalkozás, miután februárban közölték velük, hogy az R-Kord Kft. mint fővállalkozó egyelőre nem fizeti ki az elvégzett munkájukat. A kft. a V-Híd-csoport tagja, így Mészáros Lőrinc tulajdonában áll – írja a Szabad Európa.
Az érintett projekt, a GSM-R program uniós beruházás, amelynek keretében – a közbeszerzési kiírás szerint – 58,85 milliárd forint értékben 2255 kilométer hosszú vasúti pálya elektronikus rendszerét korszerűsítik és látják el egyebek mellett a legújabb technológiájú kommunikációs berendezésekkel. A fejlesztés forrása részben az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program. A szerződést 2018. július 2-án írták alá róla, tehát még a 2014–2021-es uniós költségvetés része, így ha nem fejezik be idén, elveszhet a pénz.
A kivitelezésre kiírt tendert az R-Kord és a i-Cell Mobilsoft Zrt. konzorciuma nyerte, de a tényleges munkák jelentős részét egy többszintű, alvállalkozókból álló rendszer tagjai végezték. A további munkák és a kifizetések felfüggesztésével több, a kivitelezésen dolgozó kisvállalkozást érint; a lap szerint van olyan cég, amelynek vezetőjét idegösszeomlás miatt kórházban ápolták, más hitelt vett fel, hogy fizetni tudja az alkalmazottait, megint más már elbocsátásokra kényszerült.
A lap információi szerint az R-Kord arra hivatkozik, hogy az állam neki sem fizet. Emlékeztettek, hogy a kormány tavaly szeptemberben hirdetett kifizetési stopot az állami kötelezettségvállalások nagy részére. Ezt azonban október végén elvileg feloldották, ezért tűnik érthetetlennek az uniós program finanszírozásának felfüggesztése.
Az R-Kord nem cáfolta a Szabad Európa értesülését. Azt írták: kivitelezőként semmilyen projektről nem adhatnak tájékoztatást, ugyanis minden vállalkozási szerződésben nyilatkozati tilalmat köt ki a megrendelő.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.