Tovább tart az árak erőteljes emelkedése a gyerekek által használt mindennapos termékek esetében is: ugyanannyi zsebpénzből jóval kevesebb kakaós csigára vagy jégkrémre futja.
Évtizedes csúcsra ugrott tavaly decemberben az infláció Magyarországon: az árindex 24,5 százalékos drágulást mutatott 2021 utolsó hónapjához képest. Az élelmiszerek közel 45 százalékkal drágultak, s a kiemelkedő áremelkedés a legfiatalabbakat is érinti.
A K&H a hivatalos statisztikai adatok alapján összeállította a gyerekek inflációs kosarát, amelyben a gyümölcsjoghurt, a kakaós csiga, a hamburger, a narancslé, a jégkrém, valamint a hátizsák és a gyerekcipő is kapott helyett. Ezek a termékek összesen 27 482 forintba kerültek tavaly decemberben, szemben az egy évvel korábbi 22 727 forinttal, vagyis éves szinten 21 százalékkal drágultak. Még tetemesebb, 31 százalékos az áremelkedés mértéke 2019 decemberéhez képest.
- A gyümölcsjoghurt 206 forintos árral zárta a 2022. évet, ez 36 és 54 százalékos emelkedésnek felel meg az egy és három évvel korábbihoz képest.
- A kakaós csiga 257 forintba került tavaly decemberben, tizenkét hónappal korábban azonban csak 168 forintot kellett érte fizetni, 2019 végén pedig 142 forintba került. Azaz 53 és 81 százalékkal drágult.
- A hamburger 1320 forintos ára 46 és 99 százalékos többletet jelent ebben az összevetésben.
- A 0,9-1 literes dobozos jégkrém ára visszafogottabban, 26 és 42 százalékkal nőtt, 1820 forintra.
- A hátizsák ára átlépte a 10 ezer forintos szintet, ami 2021 végéhez viszonyítva 26 százalékos emelkedésnek felel meg.
- A gyerekcipőknél ment végbe a legmérsékeltebb növekedés: a tavaly decemberi 12 910 forint 13 százalékkal múlja felül a 2021 végi összeget, 2019-hez képest pedig 18 százalékkal kerültek többe.
A pénzintézet szerint a gyerekinflációs kosár alapján látható, hogy a fiatalok zsebpénzfedezetű kiadásait is érzékenyen érinti az infláció. Ez a szülők számára azt jelenti, hogy vagy kénytelenek az áremelkedés miatt hiányzó összeget pótolni, vagy felkészíteni a gyereket a tudatos vásárlásra és a takarékoskodásra. Többek között például arra, hogy csak a valóban szükséges dolgokra költsenek, és tervezzenek előre.
A száguldó kenyérár nyomában: itt a hvg.hu januári bevásárlókosara
Hol van már a tavalyi forgalom, vagy akár a karácsonyi roham az élelmiszerüzletekben? Januári bolti körképünk csak egy dologban hasonlít az elmúlt éviekre: az árak növekedése továbbra sem állt meg. Minden kapcsolatban eljöhet az a pont, amikor már mindkét fél tudja, hogy jobb lenne véget vetni az egésznek, mégsem tudnak kiszállni belőle.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.