Gazdaság hvg.hu 2023. január. 17. 11:14

Szép alákérdezős interjúban brüsszelezgetett öblöseket Nagy István agrárminiszter

A tárcavezető szerint az árstop és az infláció is a „brüsszeli szankciók” miatt van, és amint békét kötnek a háborús felek, minden visszaáll a régi kerékvágásba.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„A magas inflációt és áremelkedést a káros brüsszeli szankciók okozzák” – mondta az Indexnek adott interjújában Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint az élelmiszerárak emelkedésének az infláción túl oka a szankciók miatti energiaválság, valamint az, hogy szintén a szankciók miatt nem lehet akárhonnan importálni cikkeket, így ezek ára megnövekedett. Nagy szerint a béke megkötését követően visszaáll a „normalitás”, megszűnnek a szankciók és újra a „vevőkért folytatott küzdelem alakítja majd az árakat”.

Az ársapkával és az ellenzék áfacsökkentési javaslatával kapcsolatban is géppuskaszerű brüsszelezésbe kezdett a miniszter, aki szerint a magyar baloldal a dollármilliókért cserébe támogatja a brüsszeli szankciókat (ezek szerint annyira nem tiszta számára, hogy az Egyesült Államok, ahonnan elvileg a guruló dollárok érkeztek és az EU két külön entitás, valakinek szólnia kellene neki, mielőtt még vízum nélkül akarna belépni az Egyesült Államokba arra hivatkozva, hogy tagok vagyunk).

Nagy elmondta azt is, hogy épp a baloldal duplázta meg kormányon az élelmiszerek áfáját, a Fidesz a tej, a tojás és a hús általános forgalmi adóját is 5 százalékra mérsékelte, ám ezek az intézkedések önmagukban nem képesek megvédeni a lakosságot az élelmiszerárak szankciós emelkedésétől. Így jött képbe az árstop, ami a miniszter szerint nem piaci, hanem szociális intézkedés. A hatósági árak április 30-ig velünk maradnak, a további fenntartásuk a szankciós infláció alakulásától függ – közölte Nagy.

Az egészben az a legszebb, hogy mindezt úgy mondhatta végig Nagy István, hogy az ég adta egy világon senki sem szembesítette azzal az interjú folyamán, hogy az infláció már jóval hamarabb megindult fölfelé, hogy kitört volna az orosz–ukrán háború. Olyannyira, hogy az első élelmiszerárstopra vonatkozó kormányzati intézkedések 2022. február 1-én léptek életbe, három héttel az orosz támadást megelőzően, amikor még a Nagy miniszter által oly nagy elánnal kárhoztatott brüsszeli szankciók a kanyarban sem voltak. Ráadásul, de ez már tényleg csak a cseresznye a szankciókoktélban, az árstopokra és elszálló inflációra fittyet hányva, még mindig a háború kitörése előtt, de már a választások közeledtével éppen az a kormány kezdett bele a közelmúlt legnagyobb pénzosztásába, amelynek régiúj agrárminiszterét az infláció szó puszta elhangzása is most heves brüsszelezésre készteti.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.