Támogatást kapnak a legmagasabb elismertségi kategóriába tartozó egyházak is az energiaár-növekedésből adódó többletkiadásaik ellentételezésére.
Kompenzációként 143 milliárd forintot kapnak a távhőszolgáltatók; a kormány a rezsivédelmi alapból utalta át ezt az összeget az Energiaügyi Minisztérium költségvetésébe – derül ki a szerda este megjelent Magyar Közlönyből.
Az ott megjelent rendeletek ezen kívül külön támogatásokat határoztak meg az energiaár-növekedésből adódó 2022. évi többletkiadások ellentételezéséhez a bevett egyházak közoktatási, szakképzési és felsőoktatási, valamint szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményei számára. Ez tehát, mint mindig, csak a legmagasabb elismertségi kategóriába tartózó egyházaknak jár, a sok hasonló intézményt működtető és az állami támogatás elmaradása miartt a fennmaradásért küzdő Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnek például nem.
A gazdaság-újraindítási programokból 85 milliárdot vettek ki, és egyrészt minisztériumok kereteit emelték meg – például a Miniszterelnöki Kabinetiroda 13 milliárd pluszt kap „kormányzati infokommunikációs szolgáltatásokra” –, másrészt 4,6 milliárd jut tanteremfejlesztésre, és sok kulturális, oktatási és sportberuházásra utaltak ki kisebb-nagyobb összegeket. Ezek közül a legnagyobb tétel a Nemzeti Filmintézet fóti telephelye fejlesztésének előkészítése és megvalósítása (6,7 milliárd) és az Országos Széchényi Könyvtár archivális raktárának megvalósítása (4,9 milliárd).
Egy másik kormányhatározat ugyancsak a gazdaság-újraindítási programokból 250 milliárdot csoportosít át: ebből 100-100 milliárd jut a január 1-jétől működő Gazdaságfejlesztési Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó társaságoknak és az Eximbank tőkeemelésére. A regionális víziközmű társaságoknak is juttatnak 15 milliárd forint forrást, plusz külön 3 milliárdot a víziközmű-szolgáltató társaságok integrációjának támogatására, 14,5 milliárdot a gyorsforgalmi úthálózat rendelkezésre állási díjára, 8 milliárdot a felsőoktatásnak, és néhány százmilliós vagy milliárdos juttatást kap több minisztérium is.
A legtöbbet (3,5 milliárdot) a Pénzügyminisztérium Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatósága beruházásokra és felújításokra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.