A miniszterelnök a MÁÉRT-en azt állította, egyre több az ország barátja. Ezt némileg árnyalja, hogy épp most mondtak le egy V4-es találkozót a magyar kormány oroszpolitikája miatt.
Magyarország nem fogja elfogadni, hogy az európai uniós tagállamok közösen hiteleket vegyenek fel Ukrajna megsegítése érdekében – közölte Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) plenáris ülésén a Várkert Bazárban.
A magyar vétó miatt többen felháborodtak az Európai Unióban, a Politico cikke szerint vannak, akik úgy gondolják, Orbán "pókerjátszmát folytat", és a belengetett vétóval próbál nyomást gyakorolni Brüsszelre, hogy engedjenek a jogállamisági vitában. Johannes Hahn költségvetési biztos az Európai Parlament szakbizottsága előtt ki is mondta, ez zsarolás, az Orbán-kormány nevetségesen viselkedik.
Orbán pénteken azt mondta, a magyar javaslat az, hogy nézzék meg, Ukrajna működéséhez mennyi pénzt akarnak adni és azt arányosan, fair módon osszák el egymás között.
Ezt az összeget, évente 60-70 milliárd forintot, a nemzeti költségvetésből biztosítaná Magyarország az ukránokkal kötött kétoldalú megállapodás keretében
– tette hozzá. A kormányfő szerint az általa vázolt támogatás nem sérti alapvetően a magyar nemzeti érdekeket, azonban az összeg hiányozni fog a magyar költségvetésből.
Orbán Viktor itt is elmondta, hogy a szankciós politika miatt szöktek egekbe az energiaárak (holott valójában a háború az ok, illetve az, hogy az oroszok nem teljesítik a szerződéses kötelezettségieket), ez pedig évente 10 milliárd eurós hiányt jelent a magyar gazdaságban. Ebből 6 milliárd eurót a gazdaságnak kell "lenyelnie", míg 4 milliárd, vagyis mintegy 1600 milliárd forintos teher a költségvetésen marad – tette hozzá.
Orbán arról is beszélt, Magyarországnak több szövetségese van a nemzetközi térben, mint korábban volt. Nem ezt mutatja az, hogy a jövő hétre tervezett pozsonyi V4-találkozó elmarad, ugyanis a csehek és a lengyelek ellenzik Orbánék oroszpolitikáját.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.