Az Európai Unió összesen 18 milliárd euró hosszú lejáratú hitelt adna Kijevnek, hogy Ukrajnában tudjanak béreket, nyugdíjakat fizetni és fenntartsák az alapvető szolgáltatásokat. A magyar kormány nem támogatja a közös uniós hitelfelvételt.
Az Ukrajnának nyújtott uniós hitelről beszélt Johannes Hahn költségvetésért felelős biztos szerdán Brüsszelben, miközben Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón arról beszélt, hogy Magyarország nem fogja megszavazni az erre vonatkozó közös hitelfelvételt.
A Magyar Hang szerint Hahn azt mondta, hogy Magyarországnak csak a kamatterhek rá eső részét kell fizetni, ez évente hatmillió eurót jelent. „Találunk megoldást” – tette hozzá.
Az Európai Bizottság havi 1,5 milliárd eurós (vagyis egy évre 18 milliárdos) pénzügyi támogatási csomagot javasol Ukrajna jövő évi finanszírozási szükségleteinek fedezésére, az erről szóló jogalkotási kezdeményezést várhatóan még a héten be fogják mutatni. "Ennek a csomagnak köszönhetően Ukrajna képes lesz továbbra is fizetni a béreket és a nyugdíjakat, fenntartani az alapvető közszolgáltatásokat és a makrogazdasági stabilitást, valamint helyreállítani az orosz erők által megsemmisített kulcsfontosságú infrastruktúrákat" – közölte az Európai Bizottság. A kölcsönök finanszírozásának biztosítása érdekében a testület a tőkepiacokon történő hitelfelvételt javasolja.
A támogatás kedvezményes, hosszú lejáratú kölcsönök formájában valósulna meg, amelyeket 2023-tól részletekben folyósítanának Kijevnek. A hiteleket 2033-tól kezdődően legfeljebb 35 év alatt kell visszafizetnie Ukrajnának. A hitel feltétele az, hogy Ukrajnának reformokat kell végrehajtania a jogállamiság, a felelősségteljes kormányzás, és a korrupcióellenes intézkedések megerősítése végett.
Gulyás arról beszélt a kormányinfón, hogy a kormány igent mond arra, hogy támogassuk Ukrajnát anyagilag, és szívesen meg is tennék kétoldalúan, de ahogy 2020-ban, úgy a kormány most is ellenzi a közös uniós hitelfelvételt. Akkor végül "tettek egy engedményt, hogy a déli államok helyreállhassanak, de becsapták Magyarországot, és most ugyanezt akarják." Gulyás szerint ez nem vétózás lesz, hanem közös döntéshozás.
Szijjártó Péter hétfőn azt mondta, hogy „készek vagyunk a pénzügyi támogatás folytatására kétoldalú alapon, kétoldalú megállapodás alapján Ukrajna és Magyarország között. De biztosan nem fogunk támogatni semmifajta közös európai uniós hitelfelvételt ezen a téren” – közölte. Azt is megmagyarázta, hogy miért. „Egyszer már megtettük. Támogattuk a közös hitelfelvételt a koronavírus-járvány idején, ez azonban több mint elég volt.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.