Szeptemberben 3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző évhez képest, ám a növekedés nem mindenhol egységes.
Az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 3 százalékkal nőtt szeptemberben, amely így folyó áron 1457 milliárd forintot ért el – közölte kedden a KSH. A pénz 46 százalékát az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százalékát a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százalékát a benzinkutakon költöttük el.
A lényeg azonban a részletekben van: az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó
élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,3 százalékkal csökkent,
így az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben (ide tartozik az ital- és dohánykereskedelem is) a forgalom volumene összességében 2,8 százalékkal mérséklődött. Bár minden más forgalma emelkedik, az élelmiszernél immár negyedik hónapha mér visszaesést a KSH.
Nőtt viszont a forgalom a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmában, mégpedig 2,7 százalékkal. Az eladások a használtcikk-üzletekben 21, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 15, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 8,4, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,4, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 1 százakkal nőttek. A gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 1 százalékos csökkenést mért a statisztikai hivatal.
A poszt-Covid-érában nem meglepő módon némiképp csökkent (2,4 százalékkal) a csomagküldő és internetes kiskereskedelem, miközben a benzinkutak továbbra is hatalmas forgalommal számolhatnak, ott 18,6 százalékos volt a növekedés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.