Gazdaság hvg.hu 2022. október. 17. 14:21

Öt éve halt meg Málta hőse, de még mindig nem derült ki a teljes igazság

Daphnénak igaza volt – ezt skandálták tegnap a tüntetők Valettában, akik Daphne Caruana Galizia korrupcióellenes ügyekben nyomozó újságíró elleni merénylet megbízóinak leleplezését követelik.

Vasárnap este, öt évvel a Daphne Caruana Galizia ellen elkövetett, halálos kimenetelű pokolgépes merénylet után, valamint két nappal azt követően, hogy a gyilkossággal vádolt Degiorgio testvérpár beismerte bűnösségét, és mindkettőjüket 40 év börtönre ítélték, tüntetők lepték el a vallettai parlament, majd a bíróság előtti teret. A korrupcióellenes újságírónővel az autójába helyezett bomba végzett. A tüntetők közül sokan Caruana Galizia képét és máltai zászlókat vittek magukkal, és azt skandálták: „maffia”, „megöltétek, mert leleplezett titeket”, „Daphnének igaza volt”, „teljes igazságot akarunk”.

Az igazság feltárása ugyanis cseppet sem nevezhető teljesnek, a főbűnösök és a felbujtók mindezidáig megmenekültek, csak a robbanószerkezet készítőit és elhelyezőit leplezték le. A Reuters újságírójának adott interjúban a pokolgépet az autóban elhelyező, George Degiorgio azt mondta: „Számomra ez üzlet volt. Üzlet, mint általában.” Hozzátette, 150 ezer euró helyett 10 millió eurót kért volna, ha tudta volna, ki az a Caruana Galizia.

Caruana Galizia volt az egyedüli oknyomozó újságíró a szigeten. Évtizedeken át dolgozott riporterként és rovatvezetőként a legnevesebb helyi lapoknál, de oknyomozó blogja, a „Running Commentary” tette igazán híressé, mely tele volt magas szintű bűnözésről és korrupcióról szóló, fanyar humorral megírt történetekkel, és állítólag több olvasója volt, mint az ország bármelyik újságjának. Máltán szokatlan módon, saját nevével írta alá a cikkeit, ezzel is nyíltan szembeszállt a hatalom és kiváltságok rendszerével.

Az OCCRP (a Szervezett Bűnözés és Korrupció Jelentéstételi Projekt, a nemzetközi független oknyomozó újságírók globális platformja) Daphne Projekt című írása részletesen beszámol arról, milyen témákkal foglalkozott az újságírónő a merénylet előtt, miközben el kellett viselnie, hogy zaklatják, kutyáit meggyilkolták, rágalmazási pereket indítottak ellene. Posztjai gyakran célozták Joseph Muscat volt miniszterelnököt és az állam legmagasabb szintjeit. Ostorozta az átláthatatlanságot, a korrupciót, felszólalt többek között a kormány által kiépített letelepítési rendszer ellen, amelynek lényege, hogy a gazdag külföldiek máltai – ezzel uniós – útlevelet vásárolhattak meg. Ez volt a magyar letelepedési kötvény egyik ihletője. Az újságíró folyamatosan célba vette és telibe találta a kormánytagok által létrehozott gyanús koncessziókat, vállalatokat, offshore cégeket.

hvg.hu

A Daphne eroj Maltija-ként, azaz Málta hőseként aposztrofált nevezett újságírónő autójába elhelyezett, 2017. október 16-án felrobbant bomba valóságos politikai és jogi földrengést okozott a szigetországban, amelynek lakói szűnni nem akaróan követelik, hogy ne csak a robbantókat állítsák bíróság elé, hanem a merénylet mögött álló összes felelőst, a megrendelőket és azokat is, akik megpróbálták leplezni a bűnözőket. A szálak a feltételezések szerint a legmagasabb politikai és gazdasági körökig húzódnak.

Az újságírónő halála után létrehozott Daphne Caruana Galizia Alapítvány heves kampányt folytatott a teljes igazság kikényszerítése érdekében, amelybe bevonta az Európai Parlamentet, az Európai Bizottságot, az Európa Tanácsot és más szervezeteket, mint például a Riporterek Határok Nélkült, a 19. cikk és az Újságírók Védelméért Bizottságot, az Otthon, Máltán civil társadalmi csoportot. A rá nehezedő nyomásra a máltai kormány 2019 szeptemberében bejelentette, hogy független vizsgálatot indít. Az OCCRP írása szerint a tavaly júliusban elkészült, 435 oldalas, csak máltai nyelven közzétett jelentés megállapította, hogy Caruana Galizia meggyilkolása újságírói munkájához kapcsolódik, és hogy a kormányt felelősség terheli a kialakult környezetért, a büntetlenség kultúrájáért, mivel „olyan légkört teremtett”, amelyben ez megtörtént.

„Még mindig teljes igazságszolgáltatásra van szükségünk. Máltának szüksége van erre a saját gyógyulásához” – mondta Pavol Szalai, a Riporterek Határok Nélkül munkatársa az esti tüntetésen. „Mióta öt évvel ezelőtt Daphnét megölték, négy újságírót gyilkoltak meg az Európai Unióban” – tette hozzá. „Még nem láttuk, hogy teljes igazságot szolgáltattak volna bármelyi gyilkosság esetében sem.”

Az Európai Parlament máltai elnöke, Roberta Metsola a tüntetés előtti délelőttön virágokat helyezett el a merénylet helyszínén Daphne családja, valamint Maria Falcone, az 1992-ben szintén pokolgépes merényletben megölt olasz maffiaellenes bíró, Giovanni Falcone nővére kíséretében, majd az esti tüntetésen beszédet mondott. Ebben hangsúlyozta: Caruana Galizia tisztában volt azzal, hogy a korrupció keveseknek előnyös, és sokaknak árt, különösen a kiszolgáltatottaknak. Ezért döntött úgy, hogy leleplezi a politikusok és üzletemberek körében tapasztalható korrupciót.

Hozzátette, a kormány nem titkolhatja tovább az információkat, nem tagadhatja meg az interjúkat az újságíróktól, és nem engedheti, nem bátoríthatja a támogatóit, hogy zaklassák az újságírókat a közösségi médiában. „Felelősek vagyunk azért, hogy azokért az értékekért ténykedjünk, amelyekért Daphne olyan keményen dolgozott. Ez a máltai állam felelőssége is” – tette hozzá.

Említette továbbá, hogy az Európai Parlament megszavazta, az Európai Unión belül olyan szabályozás szülessék, amely megvédi az újságírókat a megfélemlítéssel és a perekkel szemben. Emlékeztetett arra is, hogy a múlt hónapban bemutatták az Európai Parlamentben a médiaszabadságról szóló törvényt, amely többek között biztosítja, hogy az állami médiának függetlennek kell lennie, és nem a kormánypárt szolgálatába kell állítani. Hozzátette, a cél az, hogy minden európai országban elfogadják ezt a törvényt.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.