Mozit, múzeumot, könyvtárat, uszodát igen, de stadiont és a kézilabda-arénát nem érint a bezárás Szegeden. Utóbbiakat csak azért nem, mert azokat nem az önkormányzat működteti.
Székesfehérvár, Kecskemét és más városok után Szeged is bejelentette, hogy az energiaárak miatt januártól legalább két hónapra intézményeket kénytelenek bezárni. A szegedi önkormányzat stadiont nem zár be, mert az a Csongrád-Csanád Egyházmegye tulajdona, és a nemrég átadott Pick Aréna működtetéséhez sincs köze az önkormányzatnak, de más sport- és kulturális intézményeket előre láthatóan két hónapra, március elejéig bezárnak. A tervezetről, amelyről a szegedi gazdasági alpolgármester beszélt szerda este a Szeged TV-ben, a jövő héten döntenek rendkívüli közgyűlésen.
A szegedi közgyűlés korábban már „összesöpört” 1,2 milliárd forintot a rezsialapba, ebből tervezték az idei évben már sokszorosára nőtt áram- és gázdíjakat kifizetni. A fejlesztések és karbantartások elhalasztásából megspórolt pénz elég lett volna arra, hogy az addigi 500 millió forint gázszámla 3,5 milliárdra növekedését is ellensúlyozzák, és nyitva maradhassanak a művelődési házak, uszodák és sportcsarnokok.
Már épp elkészült a módosított költségvetési tervezet, amikor a Magyar Közlönyből kiderült, hogy a kormány nem támogatja az önkormányzati intézmények és cégek távhőszámláit. Ez jelentette a végső csapást a távfűtő cégeket üzemeltető önkormányzatoknak, amelyekben pont a takarékosság és környezetvédelmi szempontok miatt egy sor intézményt, és céget kapcsoltak rá a távfűtésre. Így Szegeden a korábban már megszavazott költségvetési módosítást is módosítani kell.
A tervek szerint ideiglenesen bezárnak a polgármesteri hivatal kirendeltségei, a Szegedi Nemzeti Színház, a Móra Ferenc Múzeum és az Anna Fürdő is. A szökőkutakat leállítja Szeged és január 2-ától március 3-áig szünetel a díszkivilágítás is.
Az egyházmegye már korábban döntött arról, hogy a 13 milliárdból megépült Szent Gellért Fórum stadionban más időpontokban fogják játszani a meccseiket, amikor még nem kell a világítást felkapcsolni. A püspöki aréna fűtésére termálkutat fúrtak, így annak terhe is kisebb lehet, mint más intézményeknél. A Pick Aréna már korábban bejelentette, hogy meccseiket nem a gigaméretű, tavaly decemberben átadott, 36 milliárd forintból megépült 8 ezer fős lelátójú csarnokban játsszák, hanem mögötte, a beruházás részeként felhúzott bemelegítő csarnokban.
Nem Szeged az egyetlen város, ami így járt. Székesfehérváron a színház működése is szünetelni fog, ideiglenesen bezár a könyvtár, múzeum, uszoda, és a MOL Fehérvár FC stadionját sem kímélnék. Miskolctapolcán a barlagfürdőt zárják be, Nagykanizsán pedig karácsonyi díszkivilágítás sem lesz.
A rezsitől félve sorra zárják be az élsportolók által használt a csarnokokat és uszodákat
A spórolási kényszer az amatőr és profi sportolókat egyaránt nehéz helyzetbe hozza, mert az önkormányzatok egyszerűen bezárják a sportlétesítményeket, amelyekben gyakorolnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.