Gazdaság Lengyel Miklós 2022. október. 10. 14:10

Az IMF is bírálja a brit kormányt

A Nemzetközi Valutaalapnak nem szokása kritizálni G7-országok költségvetését, most azonban a szervezet kivételt tett. Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter hétfőn, az IMF éves találkozóján tárgyal Washingtonban a szervezet vezetőivel, hogy eloszlassa a kétségeket.

A londoni tőzsde eséssel kezdte a hetet – más európai piacokhoz hasonlóan – írja a yahoo.com. A 43 milliárd fontos mini költségvetés gyengíti a londoni tőzsdét, amely nemigen bízik a konzervatív kormányzat elképzeléseiben. Liz Truss miniszterelnök vissza is vonta az egyik legjobban bírált részét az új mini költségvetésnek, amely megszüntette volna a szupergazdagok 45%-os adókulcsát.

Nemcsak ezért bírálta az IMF a mini költségvetést, amely nem más, mint egy 48 milliárd dolláros támogatási csomag. Azt kifogásolták, hogy amikor az infláció negyvenéves rekordokat döntöget, akkor a brit kormány még rátesz egy lapáttal a növekedés fokozása érdekében.

A Nemzetközi Valutaalap szerint a világ sok országában – így Nagy Britanniában is – recesszió következik. Krisztallina Georgieva, az IMF vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy még azokban az országokban is recessziót éreznek majd, ahol nem áll le a gazdasági növekedés, mert az infláció csökkenti a reálbéreket.

4000 milliárd dollár tűnik el a globális GDP-ből a következő négy évben – jósolja az IMF. A világgazdaság egyharmada recesszióba csúszik. Nagy-Britannia minden valószínűség szerint ebbe a recesszió sújtotta csoportba kerül majd – vonta le a következtetést a londoni The Guardian.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.