Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter közlése szerint a legmagasabb keresetűek személyi jövedelemadójának 45 százalékos kulcsát a szeptember végén bejelentett intézkedéscsomaggal ellentétben mégsem törlik el.
Részlegesen visszavonja hatalmas piaci és politikai viharokat kavaró adócsökkentési terveit a brit kormány. Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter a BBC rádió hétfő reggeli hírmagazinjában bejelentette: a legmagasabb keresetűek személyi jövedelemadójának 45 százalékos kulcsát a szeptember végén bejelentett intézkedéscsomaggal ellentétben mégsem törlik el a következő pénzügyi évtől.
Kwarteng szerint az adócsökkentési tervnek ez az eleme „hatalmas mértékben elterelte a figyelmet” az egyébként „erőteljes gazdasági csomag egészéről”, ezért Liz Truss miniszterelnökkel együtt úgy döntöttek, hogy ezt a lépést nem hajtják végre.
Liz Truss az új brit miniszterelnök - rezsicsökkentéssel nyithat a Downing Streeten
Adócsökkentéssel a gazdaságért, energiaár-befagyasztással a lakosságért, keményvonalas jobboldali politikával az országgyűlési többségért - valahogy így fest a Konzervatív Párt elnöki posztját és egyúttal a Downing Street kormányfői rezidenciáját megöröklő Liz Truss terve a recesszió és a megélhetési válság megfékezésére. Ha sikerül, hosszú hányódásból ránthatja ki a torykat, ha azonban lépést téveszt, egy kivéreztetett társadalommal és egy kifent fogú ellenzékkel kell szembenéznie.
Az adócsökkentési csomag szeptember 23-i bejelentése után rekordmélységbe gyengült a font a dollárral szemben, az irányadó brit állampapírok hozama meghaladta a görög államadósság finanszírozási költségeit, és a kormányzó Konzervatív Párt több vezető képviselője jelezte a hétvégén, hogy a párt jelentős alsóházi többsége ellenére „nincsenek meg a számok” a terv parlamenti elfogadásához.
A pénzügyminiszter mindennek ellenére tagadta, hogy az a mini költségvetés, melynek keretében az adócsökkentést bejelentették, kudarc lenne. Pedig az IMF és az USA is figyelmeztette emiatt Nagy-Britanniát.
A 45 milliárd fontos adócsomagnak a legnagyobb baja az, hogy semmivel sem ellensúlyozták, vagyis lehúzza a költségvetést. A BBC4 műsorvezetője meg is kérdezte ezt a pénzügyminisztertől, aki így válaszolt: “nem ismerem el, hogy ez hiba volt. Nagyon gyorsan kellett cselekednünk.” Kwarteng a kedvezőtlen nemzetközi körülményekre hivatkozott, de végül annyit mondott, hogy “boldogan magamra vállalom a megaláztatást az adócsomaggal kapcsolatban.”
Miért lépett vissza az utolsó pillanatban Liz Truss miniszterelnök és pénzügyminisztere?
Azért, mert rájöttek arra, hogy olyan sok konzervatív képviselő ellenzi az adócsomagot, hogy a törvényjavaslat megbukott volna a parlamentben - írja a londoni Guardian. Kwarteng elmondta, hogy a hétvégén megvitatták a helyzetet Liz Truss kormányfővel, és ekkor döntöttek a visszavonásról. “Úgy láttuk, hogy a 45%-os adókulcs megszüntetése elsüllyesztene egy erős adócsomagot, egy olyan törvényjavaslatot, mely hat az energiaárakra is.”
Több újságíró megkérdezte a pénzügyminisztert, aki alig három hete ül a székében és első törvényjavaslata ilyen látványos kudarcot szenvedett, hogy nem akar-e lemondani? Kwarteng mindenkinek úgy nyilatkozott, hogy nem. “100%-ban a növekedési tervre koncentrálok” - jelentette ki-
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.