Az agrárközgazdász szerint több tényező is fűtötte az inflációt.
Az orosz-ukrán háború miatti uniós szankciókat és az aszályt okolta Orbán Viktor a magas magyar élelmiszerárakért, amikor pénteken interjút adott a Kossuth rádiónak. A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a júniusi, energetikai szankciók miatt kellett bevezetni az árstopokat – miközben ezeket a kormány már a háború februári kitörése előtt bejelentette.
Raskó György agrárközgazdász szerint a kormány is felelős azért, hogy Magyarországon az uniós átlagnál jobban drágultak az élelmiszerek. Az szakértő az RTL Híradónak azt mondta: a választások előtt mintegy kétezer milliárd forint értékben áramlott ki pénz, például az szja-visszatérítés, és a 13. havi nyugdíj miatt is. Raskó szerint ez a pénz vásárlóerőként jelent meg a piacon. Közben pedig volt egy jelentős kereslet-növekedés is.
Az agrárközgazdász szerint ezek tovább fűtötték az egyébként már jelen lévő inflációt.
Raskó György szerint a drágulás másik oka a kereskedelmi szektorra kivetett különadók, amiket a kereskedők áthárították a vásárlókra. A szakértő hozzátette: a gyenge forint is növeli a termékek árát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.