Ülőmunka esetén ez már egészségügyi kockázatot jelent.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón bejelentette, hogy a kormány arra kötelezi az állami intézményeket – a kórházak és a szociális intézmények kivételével –, hogy 25 százalékkal csökkentsék a gázfelhasználást. A miniszter arról is beszélt, hogy az otthoni munkát nem támogatják, de azt igen, hogy az állami intézményekben, így például a Miniszterelnökségen is 18 fok legyen a fűtési maximum.
A fűtés ilyen szintű letekerését rendeletben még nem rögzítették, de a bejelentés miatt megkerestük a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetét. A testület vezetője, Boros Péterné tőlünk tudta meg, hogy erre készül a kormány.
Ez az intézkedés szabályt sért, mert ülőmunka esetén fél méter magasan 20–22 fokot kell biztosítani, ami azt jelenti, hogy ez a 18 fok az ülőmunkát, szellemi munkát végzőknek egészségügyi kockázatot jelent
– mondta lapunknak az MKKSZ elnöke.
Ezt a jelenleg is hatályban lévő, a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló törvény mondja ki, mutatott rá Boros Péterné. Egészen pontosan így néz ki a hivatkozott rész: “(4) Zárt munkahelyeken a végzett munka jellegétől és az évszakoktól függően, a munka nehézségi fokát jellemző munkaenergia-forgalmat figyelembe véve, álló munkánál 1 m magasságban, ülő munkánál 0,5 m magasságban a 2. számú melléklet szerinti megfelelő hőmérsékletet (klímatényezőt) kell biztosítani", ami hideg évszakban biztosítandó 20–22 °C léghőmérsékletet jelent.”
A szabályok értelmében a kormány által favorizált 18 fokos hőmérséklet egyébként könnyű fizikai munka esetén lenne szabályszerű, és ott is a minimum lenne (18–20 fok az előírás). Közepesen nehéz fizikai munka esetén 14–18, míg nehéz fizikai munka esetén 12–14 Celsius-fokos munkahelyi hőmérsékletet kell biztosítani a dolgozók számára.
Boros Péterné azt is elmondta, hogy szerinte a kormánynak egy ilyen, nagy létszámú dolgozót érintő döntés előtt minimum értesítenie kellett volna magukat a dolgozókat. „De mi erről semmit sem tudtunk, pedig korábban jelezték, hogy szeptemberre össze kívánják hívni a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórumot, aminek a működtetése Gulyás Gergely minisztériumi feladatkörébe tartozik.”
Így ez önmagában egy statáriális intézkedés
– vélte az MKKSZ-elnök, aki szerint, ha ez a helyzet, akkor hiába vannak munkavédelmi előírások, akkor háborús megoldásról beszélünk. Azt is elmondta, hogy ha lett volna lehetősége véleményezni ezt az intézkedést, „akkor az biztos, hogy ülőmunkánál nem 18 fok lesz, hanem minimum 19, mint Németországban”.
Boros Péterné úgy véli, hogy ilyen szintű fűtéscsökkentésnél még mindig vannak kiegészítő lehetőségek, például elektromos fűtési megoldásokhoz lehet nyúlni (bár az áram szintén tízszer drágább, mint két éve, a villamosenergia-ellátás a gázellátással szemben nem Oroszországtól függ). Az MKKSZ pedig – a kormánnyal ellentétben – továbbra is a home office-t szorgalmazná. Bár a Covid idején kényszerből fakadt, Borosné elmondása szerint van szabályozási elképzelésük rá, amit be is akartak mutatni a kormánynak, de „elhajtották őket”.
„Vannak itt ötletek, de miért egy ilyen bejelentéssel kell kezdeni, miért nem lehetett tisztességesen leülni egy asztalhoz, és megbeszélni, hogy ez a helyzet, akkor mondjuk el mi is, amit gondolunk?”
Így nem lehet az emberekkel bánni, hogy a miniszter úr kiáll a pulpitusra, és azt mondja, hogy 18 fok lesz. 618 ezer ember helyzetéről beszélünk!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.