A jelentősen megnőtt rezsiköltségek és a tanárok fizetés emelése miatt a közoktatás vezetői válság tanácskozásokat tartanak, mert egyelőre nem állt össze az iskolák költségvetése noha a tanév hamarosan megkezdődik. Az ellenzéki Munkáspárt a rezsiköltségek befagyasztását javasolja.
Hétmilliárd font pluszpénzt ígért a kormány az angol iskoláknak az idei tanévre, de ez várhatóan nem lesz elég – írja a londoni Daily Telegraph, amely rámutat arra, hogy egy diákra számítva 2010 óta csökken az iskolák költségvetése, ha reálértékben számolunk. A most elszabaduló inflációt pedig egészen egyszerűen nem tudják kezelni.
Egy essexi középiskola igazgatója úgy nyilatkozott, hogy egyelőre néhány iskola tervez három-négy napos hetet, de a jövőben ez általánossá válhat, mert a költségek jóval gyorsabban nőnek, mint az oktatásnak jutó pénzek. Dr. Bevan számokkal is szolgált: “Kaptunk 300 ezer font pluszpénzt, de az energiakiadásaink 200 ezer fonttal növekednek meg a tanév során. Ehhez jön még egy 70 ezer fontos pluszkiadás, mert a tanárok bérei szeptemberben emelkednek. Ezenkívül számolnunk kell még 40 ezer font pluszkiadással az iskolai kisegítő személyzet bérének emelkedése miatt.”
Az oktatási minisztérium szóvivője elismerte, hogy komoly problémák vannak: ”az iskolák – éppúgy, mint az egész ország – szembe kell, hogy nézzenek a megemelkedő fűtési költségekkel illetve a tanárok béremelésével.”
Mi lesz az iskolahét esetleges megrövidítésével?
“A költségvetés azzal számol, hogy az iskolahét 32,5 órát jelent az államilag finanszírozott iskolákban. Sok ezer iskola ki tudja gazdálkodni a szükséges pénzt a jelenlegi költségvetési keretek között. Mi arra számítunk, hogy ezek a költségvetési pénzek meglesznek a tanévre” – mondta az oktatási minisztérium szóvivője a Daily Telegraphnak.
Mi lesz az októberre meghirdetett 80%-os energiaár-emeléssel? “A jövő meglehetősen borús” – értékelte a helyzetet Dr. Bevan essexi középiskolai igazgató arra utalva, hogy a kiadások gyorsabban növekednek, mint a bevételek.
Mit lehet tenni?
Radikális javaslattal állt elő az ellenzéki Munkáspárt vezetője: fagyasszák be az energiaárakat! Ki fizetné meg ennek a költségeit? Azok az energiaóriások, melyek óriási profitot zsebelnek be, és melyeket extraprofitadóval kellene sújtani – érvelt hétfőn a BBC-ben Keir Starmer. Ez a 30 milliárd fontos rezsibefagyasztás mindenkit érintene. Ha nem történne meg a rezsiköltségek befagyasztása, akkor az átlagos brit család energiaszámlája 3600 font fölé emelkedne. Jelenleg az a helyzet, hogy a nyugdíjasok és a szociális támogatásban részesülők 650 fontos rezsipótlékot kapnak, hogy megbirkózzanak az energiaköltségek növekedésével Nagy Britanniában – írja a londoni Guardian.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.