Megváltoztatja az MVM az új rezsiszabályokhoz igazított, követhetetlen elszámolási rendszerét, így a felöltőkártyás villanyórásoknak nem kell napi felhasználási limiteket számolgatni. Ehelyett az éves kedvezményes mennyiség elérésig „rezsicsökkentett” áron tudják felölteni a kártyáikat, és majd csak azután kell „lakossági piaci árat” fizetni. Visszamenőleg még kompenzáció is jár.
Alig egy héttel kitalálása után máris módosul az új rezsiszabályokhoz igazított elszámolás az MVM feltöltőkártyás villanyórát használó ügyfeleinél. A változás pozitív, mivel az eddigi, szinte követhetetlen és embertelennek tűnő rendszer helyett egy világos és egyszerű számítás lép életbe szeptembertől, az addig magasabb áron áramot venni kénytelen feltöltőkártyás fogyasztókat pedig visszamenőleg kompenzálják – derül ki az MVM honlapján közzétett, az „előre fizetős mérősökre” vonatkozó új kiegészítésből, amit Jámbor András, a Párbeszéd politikusa is közzétett a Facebookon.
Az MVM által bejelentett változtatás lényege, hogy a feltöltőkártyás mérővel rendelkezőknek a várhatóan szeptembertől életbe lépő új elszámolás szerint nem kell egy-egy feltöltésnél napi felhasználási limiteket számolgatni, hanem alapból „rezsicsökkentett” áron tölthetik fel a kártyát, egészen addig, amíg el nem érik az éves, kedvezményesen igénybe vehető mennyiségi határt (2 523 kWh), és majd csak azt követően kell a magasabb, „lakossági piaci árat” fizetniük. (Ez a rendszer volt életben az MVM-nél eddig a volt E.On ügyfelek számára.) Sőt, teszi hozzá az MVM:
mivel a módosított elszámolási rendszer bevezetése szeptemberben várható, az addig lakossági piaci áron feltöltött mennyiségeket visszamenőlegesen kompenzáljuk, és erről az érintett ügyfeleinket írásban fogjuk tájékoztatni”.
A módosítás bevezetéséig az MVM javasolja, hogy az ügyfelek a legkisebb szükséges mennyiséggel töltsék fel a mérőórát, vagy minimalizálják az augusztusi feltöltések számát, és ha a mérőben lévő mennyiség elegendő, javasolják, hogy a következő töltéssel várjanak szeptemberig. Hozzáteszik: az új elszámolási módnál előfordulhat, hogy az egy évre biztosított éves kedvezményes keretet elhasználja 2023. július 31. előtt, és onnantól a feltöltés kizárólag a magasabb áron történik.
A fenti változtatás sokakat érint, mivel van 134 ezer olyan háztartás, ahol a villanyóra – és további 13 ezer, ahol a gázóra – feltöltőkártyával működik. Nem csak a szegényebb sorban élőknél lehet ilyen a rendszer, több lakáskiadó így próbálja megakadályozni, hogy a bérlője óriási számlákat hagyjon maga után. Az eddigi rendszer a most bejelentett, szeptembertől hatályosnál sokkal bonyolultabb volt, a hvg.hu nem véletlenül nevezte korábbi cikkében követhetetlennek és embertelennek a gyakorlatot.
Követhetetlennek és embertelennek tűnik a feltöltőkártyás villanyórásoknak kitalált rezsiszabály
Nehezen értelmezhető rendszer várja az amúgy is jellemzően nehéz helyzetben lévőket. Az E.ON ügyfelei jobban jártak, az eddigi információk szerint az övék könnyebben áttekinthető rendszer. Jelenleg 134 ezer otthonban van feltöltőkártyás villanyóra, hiszen sok főbérlő is él ezzel a lehetőséggel. A számok pedig várhatóan csak nőni fognak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.