A forgalom nő, de a költségek még jobban.
Nagyon megdrágult az élet a sörfőzdék számára, az ő tevékenységük ugyanis egy kifejezetten energiaigényes folyamat, márpedig az óriásit drágult idén – mutat rá a Pénzcentrum. Ezért, bár összességében visszaállt a kereslet a koronavírus-járvány előtti szintre, illetve több piaci szereplő még növelni is tudta eladásait azzal összevetve, nem biztos, hogy mindannyian finanszírozni tudják működésüket.
De nemcsak az áram és a gáz kerül többe, hanem a sörfőzés alapanyagai, a komló és a maláta is. Külföldön is, de a magyar cégeket még külön is sújtja a forint gyengélkedése, mert emiatt drágábban tudják importálni a minőségi árut.
A főzdék emiatt áremelésre kényszerülnek, azt azonban már nem biztos, hogy bevállalják a vásárlók: a kisüzemi termelők portékái helyett az olcsóbbak felé fordulhatnak.
„Növekedés biztos nem lesz, hanem inkább összeomlás: sorban zárnak be a főzdék. Azok szerencsések, akik csapházakat építettek, és költséghatékonyan tudják kimérni flakonokba a söröket, vagy akinek vendéglátó üzlethálózata van, ők élnek túl. A fesztiválok is segítenek, de nem tudni, mi lesz télen” – mondta a lapnak Gyenge Zsolt, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.