Hétfőn új korszakra ébredt az ország, elindult a rezsicsökkentés csökkentése - a lakosság izgul, az önkormányzatok pedig állami segítségért imádkoznak, mert most már egy az egyben a piaci áron kell megvenniük az energiát. Izgalmas a helyzet üzemanyagfronton is, egyre nő a benzinkutak kiszáradásának veszélye, és egyre kétségesebb, hogy októberig a nafta fején maradhat az ársapka. Ha már kiszáradás: sajnos az aszály nem enyhül, agrár-mentőcsomagot jelentett be a kormány, csak nem túl acélost. Aztán vízlépcsőket építenének a Tiszára a szárazság kezelésére, de az meg nem túl jó ötlet. Küldhetnék megint rendesen az oroszok a gázt az Északi Áramlat 1-en, de nem küldik. Kifutott a háború kezdete utáni első ukrán gabonahajó Odesszából. Nagy bajok vannak a műtrágyával. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Egy hét telt el azóta, hogy a kormány a közelgő üzemanyaghiány fenyegető réme miatt felszabadította az ország stratégiai készleteit (és kipöckölte a cégautókat a hatósági áras tankolásból). A helyzet a tartalékok megnyitásával sem lett sokkal megnyugtatóbb: időszakos áruhiányokról már most hallani egyes benzinkutakon, és az sem túl bíztató, hogy az itthon tevékenykedő olajcégeknek csak a harmada vásárolt a készletekből, így az elérhető 184 millió helyett csak 169,5 millió liter gázolaj kerül a piacra.
Ahogy állunk, egyre valószínűtlenebb, hogy a kormány szándékának megfelelően október elsejéig az üzemanyagokon maradhat az ársapka, mondta el lapunknak Pletser Tamás olaj- és gázipari szakértő. A hatósági árazás ugyanis továbbra is érvényben van a nagykereskedelemben is, így a nemzetközi importőrök továbbra sem érdekeltek abban, hogy visszatérjenek a magyar piacra. Közben a régióban a százhalombattai és a schwechati után már a harmadik olajfinomító állt le, és pont egy magas dízeltermelésű. Dízelből meg nyáron alapból is több fogy, mert ezzel mennek a mezőgazdasági munkagépek, azoknak meg most kell sokat menniük a földeken. További nehezítés, hogy a dízel egy részét hajókon szállítják Európában, az pedig a környéken most bajos, a folyók alacsony vízszintje miatt - nem lehet rendesen feltölteni őket, mert a folyómederbe süllyednek.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/8b599f69-e05c-4e40-bc51-c3809d7ed605.jpg)
A tűzoltóságokon közben annyira visszafogták már a benzinköltségeket, hogy jóformán már gyakorlatozni sem tudnak.
Aztán benzinárstop ide, olajárrobbanás oda, kaszált a Mol a második negyedévben. A magyar olajtársaság adózás előtti eredménye közel a duplája lett az egy évvel korábbinak. Ami nem is csoda, hiszen júniusban is széttankoltuk magunkat - miközben ételre kevesebbet költöttünk. Összességében a kiskereskedelmi forgalom már harmadik hónapja csökkent az év feléhez érve, és a szakértők szerint ez egyrészt azért van, mert az év eleji, választási osztogatások mostanra futottak ki, az emberek pedig, látva az inflációt, spórolni kezdtek. A nadrágszíjat pedig minden bizonnyal az év további részében is szorosan tartják, hiszen beindult a rezsicsökkentés csökkentése, a vállalatok is elkezdik áthárítani a fogyasztókra az extraprofit adónak nevezett különadót, és emelkedik a jövedéki adó is. Közben a magas áfabevételek már visszafolyatták a költségvetésbe az említett, választási osztogatás egy részét, az idei év első felében ugyanis 764 milliárd forinttal több áfabevétel folyt be az államkasszába, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/807c0058-d98d-4470-b903-f18f1c3cb8f9.jpg)
Augusztus első hetének legfontosabb fejleménye a benzinpara fokozódása mellett a rezsipara fokozódása volt: most már a csökkentés csökkentése van érvényben, kétszer is gondoljuk meg, miből mennyit fogyasztunk. Az MVM igyekezett ott segíteni, ahol tudott, tíz nappal meghosszabbította a mérőórák bejelentési határidejét, ezt tehát augusztus 15-ig még meg lehet tenni. Hogy miért kell most bediktálni a villany- és gázóra állását? A magyarázat itt olvasható.
Az újfajta energiaárazás korszakával pont azok járnak a legrosszabbul, akik a legszegényebbek, legsebezhetőbbek az országban. Ők azok, akik feltöltőkártyás villanyórával vásárolják az áramot - a rájuk szabott friss rezsiszabály követhetetlennek és embertelennek tűnik. Augusztus elsejével kiestek az önkormányzatok a rezsicsökkentésből, mégpedig kompletten, vagyis rájuk nem vonatkozik lakossági piaci ár sem, hiszen nem magánszemélyekről beszélünk. A hirtelen brutálissá váló számlák a kisvárosokat és falvakat érintik legsúlyosabban, kínjaikról múlt héten bővebben írtunk. A Magyar Nemzet úgy értesült, hogy az állam „rendkívüli kiegészítő támogatás" képében segítséget nyújthat a legnagyobb bajba kerülőknek. Ám félő, hogy ez is kevés lesz.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/5ee83239-b5e7-4640-ab9f-aff19db9d0a9.jpg)
A megemelt rezsi és üzemanyagárak miatt egymillió ember gondozása kerülhet veszélybe. A szociális intézmények már ősszel bezárhatnak, mert nem tudják kifizetni a megemelt közületi rezsidíjakat, a munkatársaik pedig nem jutnak el a segítségre szorulókhoz, mert nem lesz miből teletankolni az autókat.
Nagy kérdés, hogyan tudják kigazdálkodni a fűtésszámlát az iskolák télen. Mivel semmi sem mutat afelé, hogy visszacsökkennének a gázárak, a Belügyminisztérium felszólította az immár alájuk tartozó oktatási intézményeket, hogy vizsgálják meg a kazánra való áttérés lehetőségét. Szegeden számoltak egyet, és az jött ki, hogy legalább hatezer tonna fa kellene, ha a városi iskolák átállnának a fával fűtésre. Mondjuk a kazánforgalmazók ezen a télen már aligha tudnák kiszállítani a hatezer tonna fa eltüzeléséhez szükséges kazánokat. A kormány mindenesetre abszolút életképes megoldásnak látja a fűtés átkalibrálását, rendeletben könnyítette meg a fakitermelést az országban.
Egy röpke nemzetközi kitekintés, mert fontos dologról van szó: befejeződött Németországban az Északi Áramlat 1 turbinájának szervizelése, így minden technikai akadály elhárult, megint a szerződésben vállalt gázmennyiséget küldheti Németországba a Gazprom. A Gazprom szerint viszont továbbra sem lehetséges a gázszállítmányok visszanövelése, a nyugati szankciók miatt. Németország közölte: a műveletnek szankciós akadálya nincs. Az Északi Áramlat 1-en továbbra is csak a kapacitás 20 százalékán érkezik a fűtőanyag, a kontinens energiaellátási krízise nem enyhül. Nem csoda, hogy Európában most mindenütt földgáz után kutatnak, olykor a környezet kárára is. Még szerencse, hogy Magyarország egyelőre rendesen kapja a gázt, a hosszú távú orosz szerződésnek megfelelően. Mondjuk olyannyira nem igaz, hogy sokkal olcsóbban, mint mások, hogy májusban rekordösszegért, a tőzsdei árnál is drágábban tudtuk csak beszerezni.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/8f5d32e5-5f88-480b-a11e-17024594c139.jpg)
A csökkentett rezsicsökkentés alaposan felkavarta az ingatlanpiacot. Az energiaköltségek emelkedése miatt most már egyre többen keresik a drágább albérleteket, hiszen ezek a jól hőszigetelt, korszerű lakások, melyekből nem szökik a meleg, így télen is viszonylag vékonyak tudnak maradni a csekkek. Nemcsak a bérlőknél, de az ingatlanvásárlóknál is megfigyelhető ugyanez, hamarosan túlkínálat alakulhat ki a nagy és korszerűtlen családi házakból. Mondjuk, aki vásárolna, az alapból nincs könnyű helyzetben, az Equilor szerint több mint 13 éves fizetésből tudunk megvenni egy átlagos, 90 négyzetméteres lakást. A rezsidrágulás a kollégiumokat sem hagyja futni, drágulhatnak a férőhelyek. De amúgy is kevés a koli az országban, jelenleg az egyetemisták kevesebb mint 20 százalékának jutna csak szoba.
Két ingatlanhír a Balatonról: egyelőre csúsznia kell a tihanyi lakókomplexum építésének, mert megváltoztatná a látképet - eközben a jegybank úgy érezhette, hogy nincs elég közel a magyar tenger a balatonakarattyai konferenciaközpontjához, így annak ellenére, hogy az új projekt a tó partján épül, még külön be is vezették a Balaton vízét a központ udvarára.
A hét képe: így néz ki jelenleg Budapest "legnagyobb ingatlanfejlesztése:"
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/789bb997-241f-4d6d-ab32-0848dcfdf91f.jpg)
A nagy szárazság miatt valósággal kettészakadt az ország méhésztársadalma. A Dunától nyugatra fantasztikus termés ígérkezik, a folyótól keletre viszont óriási a gond. A mézhozamban is nagy a szakadék az egyes fajták között: a repce és az ezüsthárs jól mézelt, akácmézből az elmúlt tíz év legjobb termése várható, a napraforgóméz viszont az elmúlt évek átlagának harminc-negyven százalékát érheti csak el. És ilyen időjárás mellett persze a méhek is nagyon legyengültek.
A szélsőséges időjárás mellett az orosz-ukrán háború is odaver a terményeknek. A gázcsapok letekerése ugyanis az egekbe küldte a műtrágyaárakat, bár az iszonyatos drágulásért nem csak az ukrajnai invázió tehető felelőssé. Az anyag külkereskedelme is megborult - nem a később blöffnek bizonyult orosz fenyegetés miatt, bár attól nem függetlenül - és összességében úgy állunk, hogy jövőre is aranyárban mérik majd a műtrágyát. Ez azért kritikus, mert ha nem használják, akkor visszaesik a terméshozam, ami meg globális élelmezési krízishez vezethet. De legalább kifutott az odesszai kikötőből az ukrán gabonaszállító hajó - ez első a háború kezdete óta.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/254c94e2-0e81-4ce8-bec0-27493d8eab8a.jpg)
Két vizes hír, előbb a rossz: alig több mint hatvan centis átlagos vízmélységével rekordalacsonyra süllyedt a héten a Velencei-tó vízállása. A pozitív fejlemény: a korábbi mérésekhez képest 96 százalékkal csökkent, így a megengedett határérték alá esett a Sajó vizének vastartalma a folyó szlovákiai szakaszán.
Végül egy hír, ami jó is lehet meg rossz is, ízlés szerint: nem vonja ki a jegybank a forgalomból az 5 forintost.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)