Amióta Moszkva a gázcsap elzárásával fenyegeti Európát, háttérbe szorulnak a környezetvédelmi szempontok, mert földgázra nagyon nagy szükség van. Németországban, ahol pedig a Zöldek kormányon vannak, engedélyeztek egy fúrást egy természetvédelmi terület közelében.
“Nagyon aggaszt bennünket, hogy a fúrás károsítja majd a természetvédelmi területet” - mondja a helyi polgármester Schiermonnikoog szigetén. A holland szigettől nem messze a tengerben fúrnak, földgáz után kutatva. Ineke van Gent úgy nyilatkozott a CNN gazdasági rovatának, hogy “semmi szükség sincsen új földgázmezőkre, ehelyett megújuló energia forrásokat kellene finanszírozni”.
Az Európai Unió vezetői viszont nem így látják a dolgot: nemrég fogadták el földgázspórolási közös tervet, amely 15%-os fogyasztáscsökkentést irányoz elő.
A gázválság azzal jár, hogy egyre magasabbak az árak, és ez mind több családnak okozhat gondot Európában. A környezetvédők viszont úgy gondolják, hogy a hivatkozás az ukrajnai háborúra csak fedőszöveg, az Európai Unió tagállamainak vezetői ily módon akarják megkerülni a klímavédelmi előírásokat.
Ez a földgázfúrás a holland sziget közelében csak 2024-re hoz majd plusz gázt a rendszerbe. A fúrási engedély viszont 2042-ig szól.
“Meg kell szabadulnunk a fosszilis fűtőanyagoktól minél gyorsabban” - hangsúlyozza a holland Tengerkutató Intézet igazgatója. Han Dolman siet hozzátenni: “ezek a mostani fúrások egyáltalán nem járulnak hozzá a jelenlegi gáz válság megoldásához”.
A ONE-Dyas holland gázkutató cég azt állítja, hogy alaposan tanulmányozta a várható környezeti hatásokat. Az erről készült tanulmányt bemutatták a hatóságoknak mind Hollandiában, mind Németországban. Így kaphattak engedélyt a tengeri fúrásra.
Hosszú és nehéz télre számíthatunk - mondja Fatih Birol, A Nemzetközi Energiaügynökség vezérigazgatója, aki szerint akkor is nehéz helyzet alakulhat ki télen, ha sikerül 90%-ra feltölteni a tárolókat a fűtési szezon előtt.
Ha Vlagyimir Putyin októberben úgy dönt, hogy elzárja Európa irányában a gázcsapot akkor gondok lehetnek az ellátással a jövő év elején. Így érthető, hogy a politikai döntéshozók egyre-másra adják ki a gázfúrási engedélyeket, pedig ez az ukrajnai háború előtt elképzelhetetlen volt a klímavédelem miatt.
Dánia kormánya például 2020-ban bejelentette, hogy megszüntetik a hazai termelést. Ehhez képest most azt közölték, hogy növelik a kitermelést. Magyarország 2 millió köbméterre akarja fokozni a hazai gáztermelést a jelenlegi 1,5 millió köbméterről. A Shell az Északi-tengerben kezd új földgázkitermelésbe, miután a brit kormány visszavonta a tilalmat, amelyet környezetvédelmi szempontok miatt adott ki korábban.
“Turbó tempóban fejlesztjük a megújuló és a nukleáris energiát, de realisták vagyunk a jelenlegi energia szükségletekkel kapcsolatban” - indokolta a döntést Kwasi Kwarteng brit energiaügyi államtitkár. Januárban egy átlagos brit család energia számlája elérheti az 500 fontot is.
A lezárt gázkitermelés újraindítása már az idei télre is hozhat plusz földgázt. A kanadai Zenith Energy közölte, hogy Észak-Itáliában újra beindítja telephelyén a gázkitermelést, így az év végére már földgázt juttathat el az olasz piacra.
Mit tesznek a környezetvédők? A Greenpeace beperelte a brit kormányt, mert az engedélyezte a Shell fúrásait az Északi-tengeren - írja a CNN gazdasági rovata.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.