Gazdaság Lengyel Miklós 2022. július. 22. 20:43

Brüsszel fejfájása: Itália kilép az eurózónából?

Mario Draghi lemondása után a piacok már kockázati felárat számítanak az olasz értékpapírokra, mert attól tartanak, hogy Olaszország elhagyhatja az euróövezet - írja a Bloomberg. A brüsszeli Politico pedig felvázolta azt az összeesküvést, mely az olasz kormányfő bukásához vezetett.

Silvio Berlusconi római luxusvillájában született meg a politikai puccs terve: a Draghi-kormány megbuktatásával kikényszerítik a választásokat őszre. A közvélemény-kutatók a jobboldal-szélsőjobboldal győzelmét vetítik előre. Ebben bízik Silvio Berlusconi, a mérsékelt jobboldali Forza Italia élén és Matteo Salvini, a Liga vezetője, akik mindeddig támogatták a nemzeti egységkormányt Rómában. Nem önzetlenül. Mario Draghi hatalmas pénzek fölött rendelkezett, hiszen Itália kapta a legnagyobb támogatást az Európai Uniótól. Annak idején Merkel kancellár épp Olaszországra hivatkozva harcolta ki a közös uniós hitelfelvételt, mondván különben az olaszok elsüllyedhetnének egy adósságválságban.

Csakhogy Itália legnépszerűbb politikusa jelenleg Giorgia Meloni (képünkön). A szélsőjobboldali Fratelli d'Italia elnöke, aki szemben áll Brüsszellel, és nem is lépett be Mario Draghi kormányába. Ő telefonon tartotta a kapcsolatot a római villával, ahol Berlusconi és Salvini előkészítették Draghi hátbadöfését. Ultimátummal álltak elő, amelyet a miniszterelnök nem fogadhatott el. Épp ez volt a cél, mert erre hivatkozva megvonhatták támogatásukat a nemzeti egységkormánytól - írja a Politico.

A politikai puccs sikerült: Draghira - miután szétosztotta az euromilliárdok nagy részét - immár nem volt szükség. A választásokat kiírták szeptember 25-re. Ha a közvélemény-kutatóknak igazuk van, akkor Itáliának női miniszterelnöke lesz: a szélsőjobboldali Giorgia Meloni a legesélyesebb. Vele is jó kapcsolatot ápol Orbán Viktor, akárcsak a 85 éves Silvio Berlusconival és Matteo Salvinivel.

Itália kiléphet az eurozónából?

2018 óta nem volt olyan magas a kockázati felár az olasz államkötvényeknél, mint Draghi bukása után - számol be a Bloomberg, amely arra utal, hogy az Európai Központi Bank korábbi elnöke garancia volt a piacoknak. Csakhogy sohasem volt megfelelő politikai támogatottsága Rómában. Legfőbb pártfogója, Merkel német kancellár volt, aki korábban a hírek szerint azt is elintézte, hogy Silvio Berlusconi távozzon az olasz kormány éléről, miután megpendítette: ki is léphetnek az eurozónából.

Ennek a veszélye most újra felmerült, épp a legrosszabbkor amikor Olaszország - éppúgy mint az egész Európai Unió - energiaválság előtt áll.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig dörzsölheti a kezét, mert szövetségesei kerülhetnek hatalomra Rómában. Míg Draghi az atlanti vonal elszánt híve volt, addig az olasz jobboldal-szélsőjobboldal nagy barátja Oroszországnak és személyesen Putyinnak. Nem mindenki ért azonban egyet az orosz elnök Ukrajna elleni agressziójával: Giorgia Meloni, aki a legesélyesebb arra, hogy Draghi utóda legyen, elszántan támogatja Ukrajnát.

“Draghi után újra kell értékelnünk a helyzetet, mert a miniszterelnök következetesen kiállt Putyin agressziójával szemben. Meglátjuk, milyen politikai irány következik ezután, mennyire lesz határozott a szembenállás Putyinnal” - fogalmazott óvatosan Enrico Letta, az olasz baloldal vezetője a Washington Postnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.