Óriási lett a kereslet a kályhákra, kandallókra, a gyártók nem is tudják tartani a lépést, a forgalmazóknál készlethiány alakult ki, még a Németországban élő magyarok is megjelentek a vevőkörben. Ezért sincsenek könnyű helyzetben azok, akik azért akarnak átállni fatüzelésre, mert jelenleg mindenük, így a fűtés is áramról megy. Ők akár horribilis havi villanyszámlára is számíthatnak télen, ha nem sikerül alternatív megoldást találniuk. De még akkor is a zsebükbe kell nyúlniuk, hiszen ha nincs infrastruktúrájuk, akkor annak a kiépítése is sok pénzbe kerül. A brikettre is megugrott a kereslet, ráadásul az is egyre drágább.
Nincs könnyű helyzetben az, akinél nincsen gáz, nincsen napelem, csak villanyáram, és minden árammal megy az otthonában, vagyis nem csak a háztartási gépek, az elektronikai készülékek, a világítás, de a fűtési szezonban maga a fűtés is. Persze nem mindegy, hogy mekkora a csak villannyal üzemelő lakás vagy ház mérete, milyen a szigetelése, milyen a nyílászárók állapota. Az viszont biztos, hogy egy ilyen háztartás igencsak rosszul jár a rezsicsökkentés megszüntetésével. Ugyanis akár a villany tőzsdei árát vesszük alapul (140 forint/Kw), akár a Fidesz által meglebegtetett piaci árat (240 forint/Kw), egy ilyen háztartásban még a fűtési szezonon kívül is több tízezres villanyszámla keletkezhet az augusztusi fogyasztástól kezdve, főleg akkor, ha megy a bojler, a hűtő, van mosógép, mosogatógép és sütés-főzés.
Kellő odafigyeléssel és takarékoskodással ez a piaci áron számított több tízezer forintra rúgó villanyszámla is csökkenthető valamelyest, de inkább csak nyáron, és persze a mesterségesen lent tartott rezsiárakhoz viszonyítva akkor is magasabb lesz. Ám ez még semmi ahhoz képest, amit fűtési szezonban kell kifizetni annak, aki csak árammal fűt. Van, aki egy 80 m2-es, kizárólag árammal üzemeltetett házban a legerősebb téli hónapban 90 ezer forintot fizet, olyan is akad, aki egy 40 m2-es, de nem szigetelt házban fizet majd ugyanennyit, és persze akad, aki egy jól szigetelt házban 30 ezret. És ezek az összegek könnyen százezrekké nőhetnek az idei fűtési szezontól kezdve. Ma még nehéz kiszámítani, mennyi az annyi, de Orbán Viktor a pénteki rádióinterjújában arra utalt, hogy villany esetében ötszörös, a gáznál hatszoros lehet a drágulás.
Hogy pontosan mennyi háztartás fűt csak villannyal, nem tudni: nyilván nem tömegével fordul elő ilyen, de nem is ritka. És persze azok a háztartások sincsnek jobb helyzetben, ahol ugyan gázzal fűtenek, de például a rossz szigetelés, rossz nyílászárók vagy a nagyobb méret miatt „békeidőben” is több tízezres fűtésszámlájuk van. Ezekben a házakban az egyetlen megoldás, ha alternatívát keres a felhasználó. Egy ilyen alternatíva lehet például a kályha vagy a kandalló beépítése, ha erre egyáltalán technikailag lehetőség van. És persze az sem mindegy, hogy a kandalló vagy a kályha főfűtésre vagy kiegészítő fűtésre szeretnénk használni, hiszen mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai.
Csakhogy most már a kályhás-kandallós alternatíva sem olyan egyszerű, mint gondolnánk, még akkor sem, ha egy eddig csak árammal fűtő háztartás úgy dönt, beruház ebbe, mert el akarja kerülni, hogy a téli hónapokban több százezer forintos havi számlája legyen. Ha nincs kiépítve az ehhez szükséges infrastruktúra (például maga a kémény), akkor annak kiépítéséhez szakembert kell találni, márpedig az ezzel foglalkozó cégek tele vannak munkákkal, nehéz olyat találni, aki a fűtési szezon kezdetéig egy ilyen munkát be tud vállalni. Ezt mi magunk tapasztaltuk, amikor csütörtökön végighívogattunk egy sor céget és szakembert.
Ha találunk ilyen szakit, illetve kőművest, vagy már eleve adott az infrastruktúra, vagy csak fel kell újítani a meglévőt, akkor újabb nehézség, ha nincs erre fogható kályhánk vagy kandallónk, amivel fűtenénk. Ugyanis egy nappal azután, hogy a kormány bejelentette a rezsicsökkentés új szabályait, a kályhák és kandallók értékesítésével foglalkozó cégeket és webshopokat megrohanták az emberek, a fűtésre alkalmas termékek pillanatok alatt hiánycikkek lettek. Csütörtökön napközben több ilyen kályhás-kandallós cég munkatársaival beszéltünk. Mindenkitől ugyanazt hallottuk: a rezsicsökkentés kivezetésének bejelentése után olyan brutális kereslet jelentkezett, amivel a gyártó cégek egyszerűen nem tudnak mit kezdeni.
Természetesen ez a megnövekedett kereslet már korábban is érezhető volt, de most lett csak igazán kézzel fogható: a kályhákat, kandallókat áruló webshopok üzenetekben tájékoztatják a vásárlókat, hogy a megnövekedett kereslet miatt a megrendeléseket is csak lassan tudják felvenni. Sőt ha fel is tudják venni a megrendeléseket, nem biztos, hogy teljesíteni is tudják, mert a legtöbb esetben nincs a termék készleten, vagy ha meg is lehet rendelni, bizonytalan, hogy kiszállítják-e belátható időn belül.
Találtunk olyan terméket, amelyet csütörtök reggel még lehetett kapni valamelyik webshopban, de a megrendelés pillanatában tudta meg a forgalmazó is, hogy valójában a gyártó nem tudja azt szállítani – még úgy sem, hogy eredetileg is több hetes várakozással lehetett volna csak hozzájutni. És akadt olyan gyártó is, ahol csütörtökön válságértekezletet tartottak, miután felmerült, hogy már idén sem tudják teljesíteni a magyarországi piacra szánt megrendeléseket. Nyilván egy magyar gyár, amely a nyugat-európai, például a német piacra ad el ilyen termékeket, a gyenge forint miatt előnybe részesíti a nyugat-európai piacot. De olyan vidéki forgalmazóval is beszéltünk, aki elmondta, hogy a Nyugat-Európában már korábban megemelkedett energiaárak miatt rengeteg Németországban élő magyar szeretne tőle vásárolni, ám a készlethiány miatt már nem tudja kiszolgálni az igényeket.
Persze ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán nincs a piacon kályha és kandalló. Ha a különféle nagy barkácsáruházak kínálatát nézzük, akkor láthatjuk, hogy bár a kínálat erősen megcsappant, de elérhetőek a termékek. Azonban nagyon nem mindegy, hogy mit vásárolunk: ha az a cél, hogy a villanyfűtést kiváltsuk, és ehhez a ház feltételei adottak, akkor olyan üzembiztos, jó minőségű termékben érdemes gondolkodnunk, amivel ez a cél teljesíthető is, különben a befektetett pénz kidobott pénz. A szórás elég nagy: van olyan fűtésre alkalmas kályha, ami százezer forint alatt van és van olyan, ami félmillió forint. Egy jó minőségű, a német piacra készült, 5 kW-os teljesítményű kályhával akár 80 m2-t is ki lehet fűteni, de egy kevésbé jó minőségű, ám ugyanennyi teljesítménnyel eladott termék egy 40 m2-es teret sem biztos, hogy komfortosan kifűt.
A kályhával, kandallóval fűtés természetesen nem olcsó mulatság, hiszen az ahhoz szükséges tűzifa és fabrikett ára is jelentősen emelkedett. Míg 2021 tavaszán egy raklapnyi, azaz nagyjából egy tonna fabrikett ára 74 900 forint volt, addig 2022 júliusára ez 150 ezer forintra nőtt, és további drágulás várható ezen a piacon. Ám hiába is döntünk úgy, hogy bevásárolunk brikettből, merthogy hasonlóan járhatunk, mint a kályha-kandallóvásárlás esetén: le tudjuk adni ugyan a megrendelést, de azt nem tudjuk véglegesíteni, mert annyira megnövekedett a brikett iránti kereslet.
Az egyik cégnél, amelynek a webshopjában minimálisan egy tonnányi megrendelést lehet leadni, a vásárlókkal közölték, hogy a megnövekedett megrendelések és a munkatársak telefonos túlterheltsége miatt csak 2–3 napon belülre tudnak visszahívást ígérni, márpedig a megrendelés csak a telefonos egyeztetés után lesz végleges. Az áru szállítása pedig akár 2–3 hét is lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.