Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A Monetáris Tanács soron kívül felzárkóztatta az alapkamatot az egyhetes betét 9,75 százalékos szintjéhez – annak 2 százalékpontos soron kívüli emelésére a forintárfolyam beszakadása miatt volt szükség.

A jegybank Monetáris Tanácsa soron kívül 200 bázisponttal (2 százalékponttal) 7,75 százalékról 9,75 százalékra emelte az alapkamat mértékét július 12-ei ülésén– derül ki a jegybanki közzétételből. A Monetáris Tanács a kamatfolyosót is 200 bázisponttal tolta feljebb, felső széle így 12,25 százalékra módosult.

A kamatemelésre soron kívül került sor, hiszen a menetrend szerint ez nem lett volna kamatdöntő ülés. Az emelés mégsem volt meglepő, a jegybank már július 7-én jelezte, hogy a Monetáris Tanács következő ülésén napirendjére veszi az alapkamat emelésének kérdését.

Aznap ugyanis a jegybank igazgatótanácsa – szintén váratlanul – a megelőző hetinél 200 bázisponttal magasabb, 9,75 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betéti tenderét. Az egyhetes betéti eszközben parkoltathatják a bankok a pénzüket egy hétig, ennek kamata sokáig magasabb volt, mint az alapkamat, így valójában ez volt az irányadó ráta.

A jegybank július végén zárta össze az egyhetes betét kamatát az alapkamattal 7,75 százalékon. Ám Virág Barnabás MNB-alelnök a Monetáris Tanács döntése után rögtön jelezte, hogy a jegybank továbbra is fenntartja a lehetőségét, hogy az egyhetes betét kamatával beavatkozzon, ha szükségét látja. Azt is közölte ugyanakkor, hogy a cél az alapkamat és az egyhetes betét kamatának összezártan tartása: ha soron kívül emelnék az egyhetes betét kamatát, az emelést a Monetáris Tanács beépíti az alapkamat-emelésbe.

Az egyhetes betét kamatát aztán már rögtön a következő héten soron kívül megemelték, méghozzá jelentősen. Ezt az emelés után kiadott közleményben „az elmúlt napokban kialakult pénzpiaci helyzettel, illetve kedvezőtlen pénzpiaci elmozdulásokkal” magyarázták – vagyis a jelentős és soron kívüli kamatemelésre a forint árfolyamának látványos és jelentős beszakadása miatt volt szükség. Ez akkoriban az euróval szemben 416-os, míg a dollárral szemben 400 feletti csúcsokat jelentett. A kamatemelés valamelyest stabilizálta az árfolyamot, de azt jelentősen nem tudta megtámogatni, július 12-én 414-es euró- és dollárárfolyamokat lehetett látni (időközben a dollár erősödött, és lényegében elérte az euróval szembeni paritást).

zöldhasú
Hirdetés