Az oroszok válasza sem késhet sokat.
Litvánia hétfőn kiterjesztette a területén keresztül történő kereskedelem korlátozását a kalinyingrádi exklávéra, ahogy a korábban bejelentett európai uniós szankciók fokozatos bevezetése megkezdődött – közölte a Reuters szerint egy litván vámügyi szóvivő. A hétfő reggeltől szankcionált áruk közé tartozik a beton, a fa, az alkohol és az alkoholalapú ipari vegyi anyagok – mondta a tisztviselő.
Kelet-Európa északi részén, a Balti-tenger partján, Lengyelország és Litvánia közé ékelődve található egy csipetnyi Oroszország. Kalinyingrád (régi nevén Königsberg) Oroszország legnyugatibb szelete és egyetlen balti-tengeri kikötője, amely nem fagy be és télen is hajózható. A korábban Poroszországhoz tartozó 15 ezer négyzetkilométernyi területet 1946-ban csatolta el Németországtól a Szovjetunió. A 2010-es népszámlálás idején nagyjából egymillióan lakták, többségében oroszok.
Litvánia június 19-én közölte, hogy ezentúl nem engedik át az unió által szankcionált orosz termékeket, nyersanyagokat tartalmazó szállítmányokat, többek között a fémet, szenet és építési anyagokat sem. A Kreml heves reakciójában “példátlan, illegális lépésnek” nevezte a litván döntést, ami szerintük egyértelműen blokád.
Oroszország pénteken figyelmeztette Litvániát és az Európai Uniót, hogy „kemény intézkedéseket” hozhat velük szemben, ha nem indul újra az áruforgalom az orosz kalinyingrádi exklávé és a belső orosz területek között. A mostani litván lépésnek egészen biztos, hogy nem fognak örülni Moszkvában.
Frissítés:
Litvánia ezzel az agresszív lépésével túlment a barátságtalanság határain – jegyezte meg az orosz Külügyminisztérium szóvivője Marija Zaharova a RIA Novosztyi közlése szerint. Moszkva fenntartja magának a jogot arra, hogy megvédje a nemzeti érdekeit, amennyiben a korlátozásokat nem oldanák fel. A kalinyingrádi régió kormányzója, Anton Alihanov arra számít, hogy diplomáciai megoldás születik a problémára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.