Gazdaság hvg.hu 2022. június. 26. 12:39

Az orosz olaj árplafonjáról is tárgyalhat a G7

Szeretnék, ha kevesebb bevételhez jutna Putyin.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Napirendjére veheti az orosz olajd árplafonjának kérdését vasárnapi csúcstalálkozóján a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő csoport, a G7 - értesült diplomáciai forrásokból a Bloomberg.

Úgy tudják, a csúcstalálkozót megelőző egyeztetéseken a küldöttek abban egyetértésre jutottak, hogy az árplafonról szóló egyeztetéseket felterjesszék a G7 vezetőinek. Ugyan előrehaladottak a tárgyalások, de még számos kérdést tisztázni kell. A Bloomerg forrása további részleteket nem akart elárulni.

Az ukrajnai háború miatti újabb Oroszország elleni szankció azt jelentené, hogy felső határt szabnának az Oroszországból származó kőolajimportnak. Ezt a plafont minden résztvevő ország maga határozná meg, ami megakadályozná, hogy Oroszország magasabb áron adjon el olajat. Ezzel az inflációt is lehetne csökkenteni.

A Bloomberg szerint a lépést szorgalmazza az USA és Olaszország is a szószólók között van, néhány ország viszont óvatos. Egy ilyen lépésbe ugyanis mind a 27 uniós tagállamnak bele kell egyeznie, ami pedig a már elfogadott uniós szövegek "fájdalmas újranyitásával" járna.

Az sem világos, hogy az orosz nyersolaj kulcsfontosságú vásárlóit, például Kínát és Indiát hogyan lehetne rávenni az árplafon betartására.

(Borítókép: a G7-csoport csúcstalálkozóján (balról jobbra) B-j: Boris Johnson brit miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Mario Draghi olasz miniszterelnök, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Kisida Fumio japán miniszterelnök. Fotó: MTI/EPA/Olasz miniszterelnöki hivatal sajtóirodája/Filippo Attili)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.