Elfogadhatatlannak tartja a magyar kormány, hogy a Ryanair áthárítja az extraprofitadót az utasokra. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter ezért fogyasztóvédelmi vizsgálatot kezdeményezett.
Fogyasztóvédelmi vizsgálat elrendelését indítványozta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Ryanair jegyárusítási gyakorlata miatt. A bejelentés szerint a kormány "elfogadhatatlannak tartja és a leghatározottabban elutasítja", hogy a Ryanair a légitársaságokra kivetett extraprofit-különadóját áthárítja az utazókra, ráadásul a már korábban eladott jegyekre is alkalmazza ezt.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter május végén még azzal számolt, hogy az utasonkénti 10 eurós díjat a társaságok átháríthatják ugyan az utasokra, de, mint fogalmazott, úgyis többnyire külföldi utasokról van szó, akik miután ide megérkeztek, majd el is akarnak menni innen, így ki fogják fizetni a díjat. Most viszont ugyanő már azt kérte a kormányhivatal illetékes szerveitől, hogy fogyasztóvédelmi jogkörben vizsgálják meg és lehetőség szerint akadályozzák meg a légitársaság tisztességtelen eljárását.
„Ne az emberekkel fizettessék meg" - mondta a kormány, majd jellemzően az emberek fizették meg az extraprofitadót
Az extraprofitra hivatkozni már 2010 előtt is megpróbáltak néha a kormányok, igazán csúcsra viszont az elmúlt 12 évben pörgött ez. Ehhez pedig szorosan kapcsolódik a politikai kommunikáció nagy mondása: „ne az emberekkel fizettessék meg". Amivel annyi a baj, hogy az extraprofit fogalmát nagyon nehéz igazságosan értelmezni, és a legtöbb esetben megérezték a fogyasztók a különadókat.
A miniszter szerint a kormány világossá tette, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a piaci folyamatokat, és mindent megtesz azért, hogy megakadályozza a különadók továbbhárítását a lakosságra. A kormány előre jelezte: minden egyes ilyen esetben alapos vizsgálatot fog lefolytatni, a káros gyakorlattal szemben szigorúan lép fel. Kérdés, mire jutnak, a Ryanairnak ugyanis az utazási szerződési feltételei között konkrétan szerepel, hogy minden új kormányzati adót áthárítanak. Hiába vetettek ki például pluszadót a légitársaságokra a belgák is, a Ryanair ott is ugyanúgy áthárította a jegyvásárlókra a költségeket, mint ahogy Magyarországon:
A miniszter indítványozta azt is, hogy a hatóság vizsgálja meg a Ryanair jegyárképzési gyakorlatát, hogy az minden európai normának és elvárásnak megfelel-e, főként annak ismeretében, hogy ilyen légitársaságokat terhelő adó Európa sok országában érvényben van. A közlemény szerint a kormány elvárja, hogy a különadókat minden vállalat fizesse meg, azt ne terhelje tovább a lakosságra. Erről beszélt egyébként Orbán Viktor miniszterelnök reggel a Kossuth rádióban is, mondván: fellépnek ez ellen, mert "a kormány nem mulya".A Ryanairnek mindegy melyik kormány vezeti be, úgyis az utasokra terheli az új sarcokat
A szerződési feltételekben szerepel, hogy minden kormányzati adót áthárítanak az utasokra, még akkor is, ha a foglalásuk után vezették be. Nem Magyarország az első, ahol ezt szinte azonnal meg is tették. Magyarországon viszont azonnal ráküldte a kormány a cégre a fogyasztóvédelmet.
Orbán Viktor szerint Soros György háborús uszító
Öt hét kihagyás után szokásos péntek reggeli interjúját adta a miniszterelnök az állami rádióban, a Kossuth adón. A fő téma a gazdaság, az árstopok, "a háborús infláció" volt, és elhangzott, hogy százezer kisvállalkozás maradhat a rezsicsökkentésben, az "extraprofitadó" már megkezdődött áthárítását pedig a kormány nem hagyja, mert Orbán szerint ők nem mulyák.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)