Ahelyett, hogy saját maga jelentene be megszorításokat, a kormány inkább ráterheli ezt a feladatot a különadóval sújtott cégekre. A HVG elemzése arra is kitér, hogy a pénznek csak egy kisebb része megy el a szegényebbek rezsijének szinten tartására.
Gondosan ügyel arra a kormány, hogy a különadók mögé rejtett megszorító csomagja terhét leginkább azok nyögjék, akiket amúgy is a határokon kívül látna legszívesebben – olvasható az e heti HVG-ben. A kiskereskedelmi különadó nagy részét például a hipermarketek fizetik majd be a költségvetésbe, de a telekommunikációs cégek különadója is illik ebbe a felsorolásba, a bankrendszer jövedelmének megcsapolása pedig politikailag mindig jól eladható.
A másik fő kérdés az, hogy mire költik az így megszerzett pénzt. A 2014-es rezsiárak szinten tartásának támogatása azt is jelenti, hogy minél több áramot és gázt fogyaszt egy háztartás, annál nagyobb állami támogatásban részesül, pedig sok javaslatot kapott már a kormány arra, hogy az alacsony jövedelmű családokat miként lehet úgy segíteni, hogy eközben ne a milliárdosok rezsicsökkentésére menjen el sok pénz.
A legtöbb különadó azonnal megjelenik a fogyasztói árakban és díjtételekben. Ebben a pénzügyi szektornak, a távközlési cégeknek és a boltoknak is nagy rutinjuk van, ahogy a légitársaságoknak is egy mozdulat lesz a fejpénzt beépíteni az áraikba.
Részletek az e heti HVG-ben:
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.