Azon dolgoznak, hogy szárazföldön lehessen megoldani az ukrán mezőgazdasági termékek exportját, amit orosz blokád akadályoz a tengeren. Erről Nagy István agrárminiszter beszélt, aki megmagyarázta, miért hoztak rendeletet a magyar gabonaexport tilalmáról, és miért nem éltek a lehetőséggel.
Magyarországon nem készlethiányt okozott a háború, hanem emelkedő árakat, és a kormány azon van, hogy szárazföldi folyosó nyissanak az ukrán mezőgazdasági termékeknek, hogy azokat el lehessen juttatni a világba. Erről Nagy István agrárminiszter beszélt az RTL Klub Híradójának.
Az orosz és az ukrán földek adják a világ búzatermelésének harmadát, ám az oroszok korlátozzák saját exportjukat, és tengeri blokáddal akadályozzák, hogy az ukránok saját kikötőikből elszállítsák a náluk megtermelt búzát. Ez könnyen okozhat éhínséget a szállítmányaiktól függő országokban.
Kiürül a világ éléstára, amiből óriási baj lehet világszerte
Éhínséget okozhat az ukrajnai konfliktus, mert több népes országban is a háborúzó felektől szerezték be korábban a gabona nagy részét.
A miniszter arról is beszélt, mire kellett a gabonaexport tilalmával beharangozott a gabonára a kormány elővásárlási jogát biztosító márciusi kormányrendelet. Szerinte a gabona folyamatos készletnyilvántartásának biztosítása volt a cél. Az elővásárlási a joggal pedig azért nem éltek, mert nem a kivitelt akarták megtiltani. Igaz, mint az Rtl.hu emlékeztet rá, a rendelet március eleji elfogadása után a kormány úgy kommunikált, hogy „minden gabonakivitelt megtiltottak”, az export egyáltalán nem állt le.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)