A javaslatot már csak az Európai Parlamentnek kell megszavaznia és az Európai Unió Tanácsának aláírnia ahhoz, hogy hatályba is lépjen.
Európa egyik legnagyobb kapacitású zöld hidrogén-gyártó berendezését építi fel a Mol Százhalombattán és ezzel jelentősen csökkenti az üvegházhatású gáz kibocsátását. A zöld hidrogén csökkenti a Dunai Finomító karbonlábnyomát és hosszú távon lehetővé fogja tenni a kibocsátásmentes mobilitást.
Az amerikai Plug Power 10 MW-os elektrolizáló egységét használó, 22 millió euróból (mintegy 8,3 milliárd forint) megvalósuló létesítmény évi 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogén előállítására képes. Ezzel 25 000 tonna szén-dioxid-kibocsátás válik elkerülhetővé, kiváltva a ma használt, földgázalapú gyártás egy részét.
A 2023-ban működésbe lépő berendezés által gyártott zöld hidrogént a Mol a Dunai Finomítóban az üzemanyaggyártás során, saját hidrogén hálózatában használja fel, zöldebbé téve ezzel a gyártási technológiát, illetve a végterméket is, ezzel tovább csökkentve a vállalat karbonlábnyomát.
„Meggyőződésünk, hogy a hidrogén nemcsak a már jelenleg is zajló energiaátmenet egyik legfontosabb energiahordozója, hanem az új, karbonsemleges energiarendszerben is megkerülhetetlen lesz” – mondta Szabó Gábriel, a Mol-csoport Downstream üzletágának ügyvezető igazgatója.
A zöld hidrogén előállítása közben egyáltalán nem keletkezik üvegházhatású gáz, nem képződik olyan melléktermék, amely káros hatást gyakorolna a környezetre: sőt, 1 tonna hidrogén előállításával 8-9 tonna tiszta oxigént is termel a berendezés, valamint csaknem 10 000 tonna földgáz felhasználását takarítja meg – írták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.