Az orosz–ukrán háború kitörése óta átlagosan több mint 30 százalékkal drágultak az ipari termékek.
A gyártók olyan mértékben emelték az árakat az orosz–ukrán háború kitörése óta, hogy az ipari termékek termelői árai átlagosan 30,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest – írja a növekedés.hu a Zeit Online hírének alapján. Ekkora mértékű inflációt 1949 óta nem mértek az országban. Az áremelkedés a legnagyobb mértékben a vajat, az olajt és a gázt érte, ami a márciusi, 84 százalékos energiaár-drágulásnak köszönhető.
Idén a földgáz 144, a villamosenergia 85,1, a könnyű fűtőolaj pedig 130,8 százalékkal kerül többe, mint az előző évben.
Az agrár termelői árak is jelentősen – 87,2 százalékkal – nőttek, ez a műtrágya és a nitrogénvegyületek költségeit sújtotta.
Az élelmiszerek átlagosan 12,2 százalékkal lettek drágábbak, a legszembetűnőbb áremelkedés a növényi olajokat (72,3 százalék), a vajat (56 százalék) és a kávét (20,5 százalék) érte.
A német lakosoknak további áremelkedéssel kell számolniuk: a gazdasági szakemberek a jelenlegi 7,3 százalékos inflációs rátát két számjegyűre becsülik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.