A Lánchíd-felújítás kivitelezője "valószínűsíthetően" késedelmesen jelentette be 19 alvállalkozóját.
Akár 3 milliárd forintos bírsággal is sújthatja a Közbeszerzési Döntőbizottság a BKK-t, mivel a Közbeszerzési Hatóság elnöke szerint a Lánchíd felújítását végző A-Híd Zrt. nem jelentette be időben az alvállalkozóit – írja a Népszava.
A Közbeszerzési Hatóság közérdekű bejelentés alapján indított ellenőrzést tavaly augusztusban a Lánchíd-felújítás kivitelezőjénél. Bár a bejelentésben a közbeszerzési eljárás hitelességét igazoló független monitoring céggel, illetve az előleg kifizetésével kapcsolatban megfogalmazott gyanú nem igazolódott, a hatóság elnöke a jogorvoslati eljárás megindítását kezdeményezte, mert a kivitelező A-Híd Zrt. „valószínűsíthetően” késedelmesen jelentette be 19 alvállalkozóját. Ráadásul mulasztásukat az ajánlatkérő Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. sem vette észre, miközben több helyszíni ellenőrzést tartottak, látták a vállalkozói számlákat és az építési naplót is – válaszolta a Népszavának a Közbeszerzési Hatóság.
A lapnak arra a kérdésére, hogy mennyire gyakori, hogy a közbeszerzési eljárás lezárása után kezdjenek vizsgálódni, azt válaszolták, hogy a hatóság nem csak a tenderek lefolytatását ellenőrzi, hanem az eljárások eredményeként megkötött szerződések teljesítését, illetve módosításait is akár hónapokkal, évekkel a tender lezárása után. A Lánchíd-felújítását azonban nem akasztja meg az KDB eljárása és nem merült fel olyan jogsértés, ami a szerződés érvénytelenné nyilvánításához vezethet.
A feltételezett szabálytalanságok ugyanis nem a tender lefolytatásához, hanem a 2021 februárjában aláírt szerződés teljesítéséhez kapcsolódnak. A bírság ugyanakkor tetemes lehet. A felső határ a szerződés értékének 15 százaléka lehet, amely jelen esetben körülbelül 3 milliárd forint lenne. A BKK szerint a feltételezett jogsértések nem minősíthetők lényegesnek, különösen nem a Lánchíd felújítására irányuló 20 milliárdos szerződés esetében, amelynek célja Budapest egyik legfontosabb műtárgyának rekonstrukciója, amelynek műemléki sajátosságára a szerződés teljesítése során különös figyelmet kell szentelni. A BKK az öt napos észrevételezési határidő meghosszabbítását kérte, de eddig nem érkezett válasz a döntőbizottságtól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.