Gazdaság Lengyel Miklós 2022. március. 07. 17:15

Vucic szerb elnök feltehetné a kérdést: hát én immár kit válasszak?

Szerbiában is választást tartanak április harmadikán, ezért Aleksandar Vucic elnök nem hirdetett szankciókat Oroszország ellen, hiszen Putyin elnök a legnépszerűbb külföldi politikus. Az Európai Unió viszont megrótta Szerbiát mondván, a tagjelölt államoktól éppúgy elvárható a szankciók alkalmazása Oroszország ellen, mint a tagállamoktól.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Putyin háborúja mellett tartottak autós tüntetést a hétvégén Belgrádban, miközben Európa legtöbb nagyvárosában tiltakozó nagygyűléseken ítélték el az orosz agressziót Ukrajna ellen. Ez jól megmutatta Vucic elnök dilemmáját: Szerbia államfője szeretne bejutni az Európai Unióba, miközben kiváló kapcsolatot ápol Oroszországgal – írja elemzésében a Politico. Vlagyimir Putyin orosz államfő többször is járt Belgrádban, és mindig jelentős támogatást kapott a szerb közvéleménytől is. Az orosz politikának a Balkánon legmegbízhatóbb szövetségese Szerbia, amely azonban jó kapcsolatokat szeretne a Nyugattal is – nem utolsósorban gazdasági okból. Az egykori Jugoszlávia két legfejlettebb tagállama, Horvátország és Szlovénia sokat profitál az uniós tagságból, míg Szerbia csak egy tekintetben jut előnyhöz az orosz barátságból, ez pedig az energia.

"Hihetetlenül előnyös szerződés." Így lelkesedett Aleksandar Vucic tavaly novemberben Szocsiban, mert Putyinnal aláírtak egy hosszú távú földgázszállítási szerződést – változatlan árakon. A gyorsan emelkedő energiaárak idején ez óriási előnyt jelent Szerbiának. Ezek után érthető, hogy a szerb elnök nem siet szankciókat alkalmazni Oroszországgal szemben – ráadásul épp a választási időszakban.

"Ha a belgrádi orosz nagykövet előállna azzal, hogy Szerbia a szankciókkal elárulja a hagyományos szerb–orosz barátságot, méghozzá annak a Nyugatnak a kívánságára, amely bombázta Szerbiát, és elszakította Koszovót, akkor ebből elképzelhetetlen politikai káosz keletkezne" – nyilatkozta a brüsszeli Politicónak Vuk Vuksanovic politológus, a belgrádi Biztonságpolitikai Központ munkatársa.

Brüsszel most elítéli Belgrádot azért, mert nem alkalmaz szankciókat Oroszországgal szemben, de tíz éven keresztül úgy tett, mint aki nem veszi észre, hogy milyen szoros együttműködés jött létre Belgrád és Moszkva között ľ állapítja meg a Politico. Ráadásul Vucic mindinkább másolta Putyin autokrata rendszerét, szisztematikusan felszámolva a politikai ellenzéket és a kritikus sajtót. Miért volt ilyen elnéző Brüsszel?

Az Európai Unió számára az volt a fontos, hogy folyamatos legyen párbeszéd Koszovó ügyében. Vucic ebbe belement, és ezért az Európai Unió eddig elnéző volt vele szemben. Most viszont az Ukrajna elleni orosz támadás megváltoztatta a helyzetet, amelyben Vucic elnöknek egyensúlyoznia kell az oroszbarát szerb közvélemény és Brüsszel elvárásai között.

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.