Gazdaság Lengyel Miklós 2022. február. 25. 16:08

Kétszeresére nőhet a búza ára az ukrajnai válság miatt

Erre hívja fel a figyelmet a BBC összeállítása, amely emlékeztet arra, hogy Oroszország és Ukrajna adja a világ búzaexportjának egynegyedét, kukoricaexportjának 20 százalékát és napraforgó-kivitelének felét.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A chicagói tőzsde azonnal reagált az ukrajnai válságra: pénteken 13 éves rekord magasságba nőtt a búza jegyzése. A BBC-nek nyilatkozó szakértők szerint akár meg is duplázódhat egy év alatt.

A kukorica ára 20 százalékkal lehet magasabb a globális piacokon, ahol hiány és áremelkedés egyszerre köszönthet be. Ez különösen ott okozhat komoly gazdasági problémát és társadalmi feszültséget, ahol Oroszországból és Ukrajnából importált gabonából oldották meg a hazai ellátást. Ez a helyzet Egyiptomban, Törökországban és sok afrikai államban. Ukrajna búza- és kukoricaexportjának több mint 40 százaléka irányult tavaly a Közel-Keletre, illetve Afrikába.

Oroszország, a világ legnagyobb búzaexportőre megszüntette a kivitelt: az Azovi-tengeren a hajókat leállították a kikötőkben.

A kukorica árának emelkedése meghatározó az állattenyésztésben, ahol emiatt növekedhetnek a költségek, melyeket áthárítanak a fogyasztókra. Oroszország a világ legnagyobb műtrágyatermelője, és már eddig is volt hiány. Emiatt nőttek az árak. Most a gazdáknak még mélyebben kell a pénztárcájukba nyúlniuk, mert általános áremelkedés várható a műtrágyapiacokon is – jósolja a BBC.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.