Gazdaság MTI 2022. február. 23. 12:45

A németek nem aggódnak az Északi Áramlat 2 leállítása miatt

Nem okoz bajt Németországban az Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezésének felfüggesztése, a kormány gondoskodott az ellátás biztonságáról – mondta Robert Habeck, a szövetségi kormány gazdasági minisztere egy szerdai interjúban.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A német szövetségi kormány komoly előkészítő munkával, egyebek között vásárlásokkal, beszerzésekkel gondoskodott az ellátási válság elkerüléséről – mondta Robert Habeck gazdasági miniszter a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádióban sugárzott interjúban

"A legfontosabb az, hogy van elég földgáz" – emelte ki a Zöldek politikusa, hozzátéve, hogy az energiaellátás kérdése biztonságpolitikai kérdéssé vált, ezért ennek megfelelően kell cselekedni. Ez azt jelenti, hogy ha a földgáz a szűkös kínálat vagy spekuláció miatt drágul, a kormány rövid távon szabályozási lépésekkel gondoskodik a földgáztárolók megfelelő töltöttségi szintjéről, középtávon pedig támogatja a cseppfolyósított földgáz (LNG) használatának felfuttatását.

A németek leállítják az Északi Áramlat 2 gázvezeték elindítását

A német szövetségi kormány azonnali hatállyal felfüggeszti az Északi Áramlat-2 földgázvezeték üzembe helyezésének folyamatát, válaszul arra, hogy Oroszország a nemzetközi jog súlyos megsértésével elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét - jelentette be Olaf Scholz német kancellár kedden Berlinben.

Ami az áremelkedés miatt a lakossági fogyasztókra és a vállalkozásokra nehezedő terheket illeti, be kell látni, hogy a kormány nemigen tudja befolyásolni a kőolaj vagy a földgáz világpiaci árát, ezért más oldalról, a szociálpolitika és az adópolitika oldaláról kell segítenie – fejtette ki a miniszter, utalva a már bejelentett döntésekre, amelyek szerint minden fogyasztónál egységesen kivezetik a megújuló energiaforrások kiaknázásának ösztönzését szolgáló – az úgynevezett megújulóenergia-törvény (EEG) után EEG-járuléknak nevezett – díjat, amely a villamos energia árára rakódik, és az áramdíj 22 százalékát teszi ki, a leginkább rászoruló emberek pedig egyszeri fűtésdíj-hozzájárulást is kapnak.

Az orosz hadsereg kelet-ukrajnai művelete révén tovább mélyülő orosz–ukrán konfliktus azonnali hatásairól elmondta, hogy "viharos napokra" és drágulásra kell számítani a földgázpiacon. Viszont a tél végének közeledtével a helyzet gyorsan stabilizálódhat, és meglehet, hogy a gáz ára a tél előtti szintnél ugyan magasabb, de még "elviselhető" szinten állapodik meg.

A volt orosz elnök belengetett egy olyan gázárat, ami biztosan fájni fog Európának

Oroszország láthatóan nem boldog az Északi Áramlat 2 leállítása miatt.

Robert Habeck arról is szólt, hogy Németország akár teljes egészében mellőzhetné az orosz forrásból származó energiahordozókat és nyersanyagokat. Ez természetesen az árak emelkedésével járna, de "adott a lehetőség, hogy Németország az orosz import nélkül is elegendő gázhoz és nyersanyaghoz jusson, és ezt meg kell erősíteni és ki kell terjeszteni" – mondta a miniszter.

A kormány legutóbbi adatai szerint a földgáz részaránya 21,6 százalékos a németországi energiafelhasználásban. Mivel az ország kevés saját gázlelőhellyel rendelkezik, fogyasztásának csak tizedét fedezi a hazai termelés, így elsősorban importból kell biztosítania gázellátását. A 90 százalékos importszükséglet meghatározó részét, 38,2 százalékát fedezik orosz forrásból. A második helyen Norvégia áll 34,8 százalékkal, a harmadik Hollandia 22,4 százalékkal, további 4,6 százalék egyéb forrásból származik.

Az orosz földgáz két úton jut el Németországba, a Lengyelország felől érkező, évi 33 milliárd köbméter kapacitású Jamal vezetéken, és az Északi Áramlat első, 2011 óta működő, 55 milliárd köbméter kapacitású vezetékpárján.

A földgáztárolókat üzemeltető vállalkozások szövetségének (Initiative Energien Speichern – INES) adatai szerint a németországi tárolókapacitás 23 milliárd köbméter. Ezzel Németország a negyedik helyen áll, csak az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország előzi meg. Németország gáztárolói az Európai Unió gáztároló kapacitásának mintegy negyedét teszik ki. Így az EU tagállamai közül Németország rendelkezik a legnagyobb földgáztárolási kapacitással.

Szakértők szerint a kormány két eszközzel erősítheti tovább az ellátásbiztonságot. Az egyik út a vásárlás, az állami stratégiai földgáztartalék felhalmozása, a stratégiai kőolajkészlet mintájára. A másik lehetőség a szabályozás. Ez utóbbival kapcsolatban leginkább az várható, hogy a kormány beszerzési kötelezettséget ír elő a piaci szereplőknek, vagyis bevezeti, hogy röviddel a fűtési szezon őszi kezdete előtt kötelező elérni egy bizonyos gáztárolási szintet. Az importőrök így kötelesek lennének elegendő gázt beszerezni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.