Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A várakozásoknak megfelelően 4,3 százalék maradt az egyhetes betét kamata, jelenleg ez az irányadó ráta. Február 24-én várható emelés, az előző napi alapkamatemelés után.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ismét 4,3 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betéti tendert február 10-én. A ráta megegyezik az előző heti tenderével, sőt az azt megelőzőével: utoljára január 27-én változott 4 százalékról 4,3-ra. Nem meglepő, hogy a jegybank igazgatótanácsa nem emelt a kamaton, Virág Barnabás alelnök január 25-én, a Monetáris Tanács kamatdöntő ülése után előre jelezte, hogy a jövőben várhatóan havonta egyszer, a Monetáris Tanács döntései után emelik az egyhetes betét kamatát. A Monetáris Tanács legközelebb február 23-án, szerdán tart kamatdöntő ülést, akkor várhatóan újra emelik az alapkamat szintjét, másnap, csütörtökön pedig az igazgatótanács emeli az egyhetes betét kamatát.

Ugyanakkor a jegybank fenntartja annak lehetőségét, hogy – amennyiben szükséges – a Virág Barnabás által előre jelzettnél sűrűbben nyúljon az egyhetes betét kamatához.

Mivel jelenleg az egyhetes betét kamata magasabb az alapkamatnál, a gyakorlatban ez az irányadó ráta. Az egyhetes betét azt jelenti, hogy a pénzintézetek ekkora kamattal parkoltathatják a pénzüket egy hétig az MNB-ben. A február 3-ai tenderen a pénzintézetek rekord összeget, 10,6 ezer milliárd forintot kínáltak fel. A jegybank mindig minden ajánlatot befogad. Ebben nem várható változás, ha másképp lenne, az egyhetes betét kamata elvesztené irányadó jellegét.

Az alapkamat a 25-ei kamatemelés óta 2,9 százalékon áll. Virág Barnabás azt is elmondta, hogy a Monetáris Tanács indokoltnak tartja az alapkamat egyhetes betét szintjéhez való felzárkóztatását, a kamatemelések a decemberinél nagyobb lépésekkel folytatódnak. Ez aznap egy 0,5 százalékpontos emelést jelentett. Mivel az egyhetes betét kamata várhatóan kisebb mértékben emelkedik, mint az alapkamat, a két kamatszint az első félévben újra összeérhet.

Az infláció decemberben a vártnál magsabb, 7,4 százalék volt. A jegybank arra számít, év végére csökkenhet a 4 százalékos toleranciaszint alá, az éves átlagos infláció 5 százalék körül alakulhat, ahogy 2021-ben. A januári inflációs adatot február 11-én, pénteken publikálja a KSH.

A forint árfolyama jauár vége óta kisebb-nagyobb kilengésekkel erősödő tendenciát mutat, aktuálisan 353 forint ér egy eurót.

zöldhasú
Hirdetés