Gazdaság Lengyel Miklós 2022. február. 03. 16:39

Peking ázsiai együttműködést akar az amerikai chipbojkott ellen

A hivatalos pekingi álláspont szerint Kínának egyre inkább saját erejére, illetve az ázsiai együttműködésre kell támaszkodnia, hogy le ne maradjon a globális chipversenyben – pláne, hogy az amerikai cégek már inkább otthon gyártanak.

A DRAM chipeket előállító amerikai Micron Technology bezárja gyárát Sanghajban – írja a Global Times. Eközben az Intel 20 milliárd dollárért építi meg a világ legnagyobb chipgyárát Ohio államban. A kormányzó így ünnepelte a bejelentést: „ez világos üzenet Kínának és a világnak, a jövőben a legfontosabb termékeket az Egyesült Államok területén gyártjuk majd”.

Kína tehát egyre nagyobb kihívással néz szembe – vonja le a tanulságot a Global Times. Az USA ki akarja zárni Kínát a chipgyártás láncából, és minden eszközzel nehezíti a kínaiak fejlődését ezen a téren. Ilyen körülmények között kizárt az, hogy amerikai chipgyártó cégeket vásároljon Peking, hogy így gyorsítsa fel technológiai fejlődését. Csakhogy a világ chipgyártásának a központja Ázsiában van.

Az ázsiai chipgyártók érdekeltek abban, hogy ezen az 1,4 milliárdos kínai piacon erős pozíciókat szerezzenek. Az ázsiai szabadkereskedelmi övezeten belül előnyösen lehet kereskedni, és ezt mind Kína, mind pedig az ázsiai chipgyártó országok kihasználhatják – írja a Global Times.

És Tajvan?

Tajvanon működik a világ legnagyobb chipgyártó cége, amely jelen van Kínában, és Európában is terjeszkedni kíván. Csakhogy Peking és Tajvan kapcsolata nem épp ideális, mert Kína Tajvant saját tartományának tartja, míg a sziget polgárainak jelentős része függetlenséget akar. Tajvan amerikai támogatással fejlesztette ki chipgyártását, és az USA flottája garantálja a függetlenségét Pekingtől. A Global Times nem véletlenül nem ír erről a kényes témáról. Tajvan viszont jelezte, hogy szívesen hozzájárulna Európa lemaradó chipgyártásának fejlesztéséhez. Ki is szemelték erre a célra Litvániát, amely magasabb szintre emelte diplomáciai kapcsolatait Tajvannal. Válaszul Peking bojkottot hirdetett Litvániával szemben, megnehezítve ezzel kapcsolatait az Európai Unióval, amelynek Kína a legnagyobb kereskedelmi partnere.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?