A Népszava több városnál is érdeklődött a kieső bevételekről. Miskolcról például azt a választ kapták, hogy a számításaik szerint 3,2 milliárd forinttal csökkennek a forrásaik az elvonások miatt.
Több tízmilliárd forinttal lesz szűkebb lesz a kasszája huszonhárom megyei jogú városnak a kormányzati megszorítások és a növekvő energiaárak miatt – írta a Népszava. A Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) megpróbálta pontosan összesíteni ezt a hiányt, de a települések nem azonos szempontrendszer alapján számolták ki a veszteségeket, így konkrét számokat egyelőre nem tudni. Az MJVSZ elnöke, Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere a lapnak azt mondta:
a megszorításoknak ugyan van érzékelhető előnye, tény az is, hogy az önkormányzatoknál ez az elvonás súlyos bevételkiesést okozott.
Ráadásul ebben az évben jelentősen nőnek az energiaárak, és a garantált bérminimum és a minimálbér megemelkedett összegének járulékait is ki kell gazdálkodni, ami ugyancsak megterheli az önkormányzatok költségvetését.
Szita Károly azt is mondta a lapnak, hogy kedden találkoznak Banai Péterrel, a Pénzügyminisztérium illetékes államtitkárával, és legalább három területen pozitív választ remélnek a kéréseikre. Ezek közé tartozik az iparűzési adóbevételek csökkenése. A másik terület a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatti önkormányzati terhek, míg a harmadik az energia áremelkedése miatt megnövekedett kiadások csökkentése. A Népszava hozzáteszi, hogy az iparűzési adóbevételeknél már tavaly is történt kompenzáció, de nem azonos mértékben: a 25 ezer fő alatti településeket teljes mértékben, míg az efölötti lakosú városokat az adóerő-képességük alapján segítették. Vagyis a jelentős adóbevételekkel rendelkező „erős városok” egyáltalán nem kaptak kompenzációt.
A lap több városnál is érdeklődött a kieső bevételekről. Miskolcról például azt a választ kapták, hogy számításaik szerint 3,2 milliárd forinttal csökkennek forrásaik az elvonások miatt, és majdnem ugyanennyivel nő a kiadásuk az emelkedő energiaárak következtében.
Szombathely 3,41 milliárd forintnyi állami kompenzációt remél 2022-re a bevételkiesései miatt, mivel az előzetes számítások alapján az iparűzési adó elvonása egymilliárd, a gazdasági visszaesésből adódó iparűzésiadó-csökkenés pedig 1,5 milliárd lesz 2022-ben.
Salgótarjánban a jövő évi költségvetésben mintegy 470 milliós helyi iparűzési adóbevétel-kieséssel számolnak, és további hiányt jelent a gépjárműadó korábban az önkormányzatot megillető része, ami 82 millió forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.