Gazdaság hvg.hu 2022. január. 03. 15:17

Az energiaválság a pakisztáni exportot is kiütötte

Elfogyott a gáz, 15 napra leállni kényszerültek a textilüzemek Pakisztán legiparosodottabb tartományában.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Pakisztán is nyögi az energiakrízist, az ország legjelentősebb exportra termelő iparága, a textilgyártás mintegy 250 millió dollárt veszített decemberben, miután a gázhiány miatt 15 napra leállni kényszerültek Pandzsáb tartomány textilgyárai – írja a Bloomberg.

A veszteségről Shahid Sattar, a Pakisztáni Textilgyárak Szövetségének vezetője beszélt egy interjúban, hozzátéve, hogy a tartomány gyárai cseppfolyósgáz-importra szorulnak, miután a helyben kitermelt földgázt az ország más régióiba irányítják át. Az LNG behozatala viszont problémás, egyszerűen azért, mert Pakisztán egyre kevésbé tudja magának megengedni a vásárlást, miután az energiakrízis az LNG-árakat is az égbe lőtte, és közben az országban gyorsul az infláció és romlik a pénz.

A kényszerű gyárleállás azért különösen érzékeny Pakisztánnak, mert a textilipar az összes iparág közül a legnagyobb az országban. Ez a szektor adja a pakisztáni export 60 százalékát, és a leállást megelőző kilenc hónapban a termelés volumene közel 6 százalékkal nőtt. Pakisztán márciustól decemberig 11,4 milliárd dollár értékben exportált textilt, így a Bloomberg számításai szerint a decemberi, 250 millió dolláros mínusz a havi textilexport nagyjából 20 százaléka kiesésének felel meg.

A pakisztáni kormány múlt hét szerdán állította vissza a pandzsábi textilüzemek gázellátását, de a gyakori áramszünetek továbbra is megakasztják a termelést, mondta Sattar, majd hozzátette, hogy a gyárak a jelen körülmények között csak nagyjából 80 százalékos kapacitáson tudnak termelni.

Az ország energiaügyi minisztere egy december végi sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Pakisztánban telente rendszeres a gázhiány, mert a földgázmezők minden évben nagyjából 9 százalékkal apadnak, miközben az LNG „nagyon drága.”

Pakisztán az utolsó békeévben, 2019-ben közel 3,4 milliárd dollár értékben exportált textilárut a legnagyobb felvevőpiacot jelentő USA-ba a World Integrated Trade Solution adatai szerint. A második legjelentősebb vásárlójuk, Nagy-Britannia 1,3 milliárd dollárt költött a pakisztáni ruhaneműkre, míg a harmadik legjobban fizető partner Németország 1 milliárdot. Ebben az évben Magyarországra közvetlenül 6,7 millió dollár értékben érkezett pakisztáni textil, ez mai árfolyamon nagyjából 2,1 milliárd forintot jelent.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról