Gazdaság Lengyel Miklós 2021. december. 21. 13:40

Társadalmi megbékélést hirdet Chile új, 35 éves baloldali elnöke

Meggyőző fölénnyel nyerte a választás hétvégén rendezett második fordulóját Latin-Amerika leggazdagabb országában Gabriel Boric, aki az első fordulóban alulmaradt szélsőjobboldali ellenfelével szemben. A piac már nem fogadta ilyen kedvezően a választási eredményt.

"Olyan elnök szeretnék lenni, aki inkább meghallgatja az embereket, mintsem hogy kioktassa őket, aki nem fenyegeti, hanem kiterjeszti a demokráciát, aki a társadalom egységét keresi. Olyan elnök szeretnék lenni, aki az emberek hétköznapi ügyeivel törődik, és aki elszántan küzd a kisszámú elit privilégiumai ellen. Mindennap Chile családjaiért kívánok dolgozni" – mondta első elnöki megszólalása alkalmából Gabriel Boric, aki 56-44 arányban győzte le szélsőjobboldali ellenfelét.

José Antonio Kast nyíltan védelmébe vette Pinochet tábornok 1973-ban kezdődött diktatúráját, amely véresen számolt le Allende demokratikusan megválasztott szocialista rendszerével, ugyanakkor – az USA hatására – neoliberális gazdaságpolitikát folytatott Chilében. A chicagói fiúk – Milton Friedman tanítványai – itt próbálták ki a gyakorlatban a neoliberális teóriát, amely szerint minimális államot és maximális piacot kell teremteni a dinamikus fejlődés számára. A kísérlet sikeresnek bizonyult egy határig: a szociális tiltakozást a diktatúra lehetetlenné tette. A diktatúra bukása után azonban mind nyilvánvalóbbá váltak a siker mögött a gondok: nemrég már tüntetéseken tiltakoztak Santiago de Chilében és más városokban az ellen, hogy amíg a szupergazdagok gyarapodnak, addig a bérből és fizetésből élők egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a pandémia miatt kialakult gazdasági válságban.

Megszűnik a magánnyugdíjpénztári rendszer

A Pinochet-diktatúra zászlós hajója volt a magánnyugdíjrendszer széles körű elterjesztése Chilében, ahol ez a neoliberális elképzelés csak a lakosság kisebb részének biztosított nyugodt öregkort, a többségnek nem. Ezért Gabriel Boric egyik fő választási ígérete az volt, hogy visszaszorítja, majd megszünteti a a magánpénztárak rendszerét. Az új elnök ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozza, hogy nem szabad a szegényekkel megfizettetni a rendszer költségeit és a válság árát.

A távozó elnök, Sebastian Pinera, akit sokan Trumphoz hasonlítottak, mert szintén szupergazdag és gyakran penget szélsőjobboldali húrokat, most a baloldal választási győzelme után együttműködési készségét hangsúlyozta. Az új elnök csak márciusban veszi át a hivatalát. A távozó elnök maximális együttműködést ígért ebben az időszakban. Hasonlóképp a vesztes szélsőjobboldali jelölt is sietett gratulálni ellenfele "nagy győzelméhez".

Gabriel Boric, aki nemrég még diákvezér volt, tisztában van a nehéz helyzettel: "Nem lesz könnyű az előttünk álló időszak. Csakis úgy boldogulhatunk, ha a társadalom összefog. Minden chilei elnöke szeretnék lenni, és szolgálni akarok mindenkit" – hangsúlyozta a fiatal elnök.

A tőzsde kedvezőtlenül fogadta a balodali győzelmet – tudósít a Guardian. 10%-os volt az esés hétfőn, a peso árfolyama is lefelé gyengült 2 százalékkal. Május óta 20%-os az árfolyamcsökkenés. Akkor határozta ugyanis el a helyi parlament, hogy új alkotmányt dolgoz ki, amely a neoliberális alapelvek helyett a szociális piacgazdaságot részesíti előnyben.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.